Przejdź do głównej zawartości

Jedyny i Niepowtarzalny Ivan - Wydawnictwo CzyTam

Bardzo poruszająca historio goryla o imieniu Ivan, który na co dzień jest "atrakcją turystyczną" w centrum handlowym w Stanach Zjednoczonych. Opowieść ta choć jest wymyślona, to jednak inspiracją do jej napisania była prawdziwa historia goryla Ivana, który spędził 27 lat w klatce uwięziony w jednym z marketów w stanie Waszyngton. Podczas tych niemalże trzech dekad ów goryl nie widział ani jednego przedstawiciela swojego gatunku. Po wyemitowaniu programu telewizyjnego przez National Geographic pod tytułem "Miejski goryl" przed centrum przetoczyły się fale protestów, które w konsekwencji doprowadziły do zamknięcia centrum handlowego a Ivan został na stałe mieszkańcem zoo w Atlancie.Książka Jedyny i Niepowtarzalny Ivan to numer jeden na liście bestsellerów w New York Times. W Polsce ukazała się nakładem Wydawnictwa CzyTam. 


Gdy poznajemy Ivana jest on jedną z największych atrakcji centrum handlowego. Wraz ze słonicą Stellą dzień w dzień występują przed zgromadzoną publicznością, zabawiając ich swoimi umiejętnościami. Występy są zawsze o tych samych godzinach, a i zwierzęta odgrywają te same określone sceny. Ich opiekun Mack, był kiedyś "tatą" dla Ivana ale po odejściu jego żony postanowił umieścić goryla - Srebrnogrzbietego Mocarza w klatce. 


Wieczorami zwierzęta zawsze mają gościa - to Julia - dziewczynka co wieczór przychodzi tu z tatą, który sprząta centrum. Ona w tym czasie odrabia lekcje lub rysuje. I to właśnie Julia jako pierwsza daje Ivanowi papier i kredki aby mógł rysować tak jak ona. Dziewczynka zaprzyjaźnia się ze zwierzętami, opiekuje się nimi dba o nich, zawsze służy swoją pomocą.


Z upływem czasu okazuje się, że występy zwierząt nie przyciągają już takich tłumów jak kiedyś. W takiej sytuacji Mack postanawia sprowadzić do centrum handlowego "nową atrakcję". I tak pewnego dnia w centrum pojawia się ONA - mała słonica o imieniu Ruby. Gdy Stella Umiera mała słonica zostaje pod opieką Iana, który złożył Stelli obietnicę, iż zapewni Ruby bezpieczeństwo.  


Ivan maluje obrazy, całe ich mnóstwo - jego prace sprzedawane są w sklepie z pamiątkami. Gdy jednak zapada zmrok, pod osłoną nocy Ivan nie śpi - nadal maluje tym razem obrazy nie dla Mack. Maluje nowy bilbord, który ma zapewnić Ruby lepsze życie - nie na wolności ale w większej "klatce" z innymi słoniami. I choć na początku wydaje mu się, że jego plan się nie powiódł, to jednak z biegiem czasu okazuje się. że oboje ON i Rubi "odzyskują" wolność i trafiają do zoo.   


Wzruszająca opowieść o przyjaźni, samotności i potrzebie obcowania z innymi. Autorka Katherine Applegate w mistrzowski sposób wykorzystała prawdziwą historię goryla, tworząc zupełnie nową, nieco ubarwioną historię Ivana - goryla, który odzyskuje "wolność".   


Książkę mimo, iż ma ponad 300 stron, czyta się bardzo szybko i z zapartym tchem, czekając na dalszy rozwój akcji. Pięknie przedstawiona historia, której happy end nie jest do końca tak oczywisty. Książkę przeczytałam mojemu 6- letniemu synkowi, który słuchał jej bardzo uważnie. Lektura wywarła na nas obojgu bardzo duże wrażenie.

Polecamy gorąco historię Ivana

Książkę znajdziecie TUTAJ   

Tytuł - Jedyny i Niepowtarzalny Ivan
Wydawnictwo - CzyTam
Autor - Katherine Applegate
Oprawa - miękka ze skrzydełkami
Liczba stron - 320

Wydawnictwo CzyTam

Komentarze

  1. Nie znam wydawnictwa, ale widzę po zdjeciach, ze książka idealna dla mojej córy i czytając Twój opis wnioskuje, że nam się spodoba :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Sama z przyjemnością przeczytałabym tą książkę.

    OdpowiedzUsuń
  3. Dla takich książek warto zyć :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Czym zająć malucha#14 - zabawa sensoryczna z woreczkami na lód

Dzisiaj wraz z Nikosiem chcieliśmy Wam pokazać kolejną zabawę sensoryczną, którą synek bardzo lubi. Przygotowanie jej jest szybkie i wymaga minimum nakładów finansowych. Wystarczy woreczek na kostki lodu kilkanaście koralików i woda. Oczywiście można także dać dziecku sam woreczek z wodą bez koralików, jedna te są dużą atrakcją dla malucha a ich dotykanie i próby przesuwania dodatkowo ćwiczą motorykę małą :-) Poniżej kilka kadrów z zabawy :-)

Jak przygotować woreczek

Na początek należy włożyć koraliki do woreczka. Robimy to otworem przez który nalewa się wodę. Gdy koraliki są już w woreczku, należy je delikatnie poprzesuwać do poszczególnych przegródek. Gdy koralika są już umieszczone nalewamy wodę i zawiązujemy woreczek :-) 

I liczymy na to, że dołączycie do zabawy :-) 
P.S. Woreczki szybko pękają więc przygotujcie się na mokrą zabawę z koniecznością wycierania podłogi :-)

Czym zając malucha#17 - puzzle sensoryczne DIY

Dziś u nas kolejna zabawa, tym razem z puzzlami sensorycznymi w roli głównej. Nikoś bardzo lubi takie zabawy a puzzle spodobały mu się wyjątkowo. Mamy nadzieję, że spodoba się Wam pomysł na zabawę i tez wykonacie takie (lub podobne) zabawki dla Waszych maluszków :-)