Tyle razy nas odwiedziliście :-)

Eksperyment - nurek Kartezjusza

Kolejnym zagadnieniem jakim postanowiliśmy się zająć i przekonać się o jego słuszności poprzez wykonanie eksperymentu był tzw. nurek Kartezjusza. Wykonanie eksperymentu bardzo obrazowo wyjaśniło nam działanie łodzi podwodnej, która może zarówno pływać na wodzie jak i pod nią.   

Do przeprowadzenia eksperymentu Ignacy potrzebował:
- plastikowej butelki z zakrętką wypełnioną w całości wodą,
- słoik w wodą (dosyć wysoki),
- przeźroczysty długopis bez wkładu,
- plastelinę.  Nasz eksperyment rozpoczęliśmy od przyklejenia plasteliny w dolnej części długopisu.


Następnie należało przygotować naszego "nurka". Ignaś włożył długopis do słoika w pionie (musicie zwrócić uwagę aby słoik był wyższy niż długopis). Okazało się że jego koniec lekko unosi się ponad wodą. W takiej sytuacji należało zdjąć nieco plasteliny i ponownie sprawdzić jak zachowa się długopis. Prawidłowo powinien unosić się tuż nad brzegiem wody. Jeżeli natomiast okazałoby się że długopis tonie, w takiej sytuacji należy dodać nieco plasteliny.Gdy nasz "nurek" miał już odpowiednią ilość obciążenia w postaci plasteliny przez co unosił się przy powierzchni wody, mogliśmy przystąpić do wykonania eksperymentu.


Ignacy włożył długopis do butelki i zakręcił ją. "Nurek" unosił się podobnie jak w słoiku tuż przy powierzchni....


...wtedy Ignacy zaczął ściskać butelkę. Okazało się, że gdy naciska na butelkę długopis opada na dno, a gdy ją puszczał to wypływał do góry. Nie wiem ile prób wykonał, ale wiem,że za każdym razem uzyskał ten sam wynik co przy pierwszej próbie.

UWAGA!!!

Ściskać butelkę należy stosunkowo mocno, mniejsze dzieci mogą zwyczajnie nie mieć tyle siły i konieczna może okazać się pomoc rodzica :-)
Dlaczego tak się dzieje?

Gdy butelka jest ściskana do długopisu dostaje się więcej wody pod ciśnienie na skutek czego powietrze w nim się znajdujące zmniejsza swoją objętość, przez co "nurek" staje się cięższy i opada na dno. Gdy puszczamy butelkę, powietrze się rozpręża przez co długopis staje się lżejszy i wypływa na powierzchnię. 

Ciekawostka!!! 

Na takiej samej zasadzie działają łodzie podwodne. Posiadają one specjalne zbiorniki balastowe, które przy zanurzaniu się łodzi napełniają się wodą. Aby łódź mogła z powrotem wypłynąć na powierzchnię woda ta jest wypychana ze zbiorników balastowych za pomocą sprężonego powietrza. 

Wpis powstał w ramach PIĄTKÓW Z EKSPERYMENTAMI  

.

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty