Przejdź do głównej zawartości

Eksperyment FUN blob od Funiversity

 Ignasia zamiłowanie do eksperymentów nie słabnie, powiedziała bym, że raczej nabiera rozpędu :-) Nie narzekam, wręcz przeciwnie, świetnie się bawimy podczas ich przeprowadzania :-) W ramach piątków z eksperymentami mamy kolejną eksperyment od Funiversity, tym razem jest to FUN blob czy robal i to nie byle jaki bo polimerowy. 


Do przygotowania eksperymentu poza oczywiście zestawem potrzebujemy jeszcze naczynia (dwa o pojemności co najmniej 250 ml) oraz 350 ml. wody.W skład zestawu wchodzi:
- duża fiolka,
- strzykawka,
- dwie małe fiolki jedna z mleczanem wapnia (3 g) , druga z alginianem sodu (2 g),
- barwnik spożywczy w postaci tabletki
- oraz dwa drewniane patyczki.


Przygotowanie robala jest bardzo proste. Na początek wlewamy 200 ml wody do naczynia i dodajemy do niej mleczan wapnia. Następnie należy dobrze wymieszać aż do rozpuszczenia się białego proszku po czym całość odstawić w bezpieczne miejsce.Po przygotowaniu wody z mleczanem wapnia, kolej na przygotowanie drugiej mikstury. Do dołączonej do zestawu próbówki wlewamy 150 ml. wody i dodajemy do niej barwnik spożywczy w tabletce.


Następnie wsypujemy alginian sodu, szczelnie zakręcamy próbówkę... 


...i dokładnie mieszamy potrząsając fiolką aż do całkowitego rozpuszczenia się substancji. Po dokładnych wstrząsach odstawiamy fiolkę na ok 30-60 minut.


Gdy wróciliśmy po godzinie, można już było przejść do działań konkretnych czyli zrobienia polimerowego robaczka :-). Do osobnego talerza wlewamy zawartość fiolki...


...a następnie przy pomocy strzykawki, jednym płynnym ruchem wstrzykujemy do wcześniej przygotowanego roztworu wody i mleczanu wapnia. 


Po zakończeniu wstrzykiwania pozostaje już tylko czas na zabawę z polimerowym robakiem :-)Zabawa była świetna, jak zawsze przy eksperymentach :-) Uwielbiam patrzeć na Ignasia reakcje, zdziwienie, zachwyt...
Jak powstał nasz robak?

UWAGA!!! Teraz będzie bardzo naukowo :-)

Cząsteczki alginianu sodu po wlaniu do roztworu mleczanu wapnia zaczynają błyskawicznie łączyć się ze sobą w długie łańcuchy cząsteczkowe, które nazywane są również polimerowymi. Powstała substancja staje się żelem, na początku tworząc cienką "skórkę". 

Mini eksperyment FUN blob znajdziecie TUTAJ 

Faniversity

Wpis powstał w ramach piątków z eksperymentami

.

Komentarze

 1. Fajna inspiracja, wykorzystam na pewno, jeszcze nie w domu, bo dzieci za małe. Ale w pracy w szkole będzie jak znalazł. Pozdrawiam :)
  www.poszukujaca.pl

  OdpowiedzUsuń
 2. Super zabawa. Robala z FUN nie mieliśmy...ale mieliśmy z innego zestawu coś podobnego. Superrr było:D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Robal był mega, Ignaś jak zawsze zresztą zachwycony :-)

   Usuń
 3. Kolejny świetny zestaw dla małego naukowca. Robal wymiata :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Super! Musze poszukac Fun jak bede w Polsce.

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajnie Wam wyszło.
  Nam też podobał się ten eksperyment. :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Czym zająć malucha#14 - zabawa sensoryczna z woreczkami na lód

Dzisiaj wraz z Nikosiem chcieliśmy Wam pokazać kolejną zabawę sensoryczną, którą synek bardzo lubi. Przygotowanie jej jest szybkie i wymaga minimum nakładów finansowych. Wystarczy woreczek na kostki lodu kilkanaście koralików i woda. Oczywiście można także dać dziecku sam woreczek z wodą bez koralików, jedna te są dużą atrakcją dla malucha a ich dotykanie i próby przesuwania dodatkowo ćwiczą motorykę małą :-) Poniżej kilka kadrów z zabawy :-)

Jak przygotować woreczek

Na początek należy włożyć koraliki do woreczka. Robimy to otworem przez który nalewa się wodę. Gdy koraliki są już w woreczku, należy je delikatnie poprzesuwać do poszczególnych przegródek. Gdy koralika są już umieszczone nalewamy wodę i zawiązujemy woreczek :-) 

I liczymy na to, że dołączycie do zabawy :-) 
P.S. Woreczki szybko pękają więc przygotujcie się na mokrą zabawę z koniecznością wycierania podłogi :-)

Czym zając malucha#17 - puzzle sensoryczne DIY

Dziś u nas kolejna zabawa, tym razem z puzzlami sensorycznymi w roli głównej. Nikoś bardzo lubi takie zabawy a puzzle spodobały mu się wyjątkowo. Mamy nadzieję, że spodoba się Wam pomysł na zabawę i tez wykonacie takie (lub podobne) zabawki dla Waszych maluszków :-)