Tyle razy nas odwiedziliście :-)

Symetria - kreatywne zabawy

Dzisiaj chcemy Wam pokazać bardzo szybką w przygotowaniu zabawę, do której będziecie potrzebowali, no właśnie czego? W zasadzie może nadać się wszystko (oczywiście w odpowiednich wielkościach, wadze i bezpieczne dla dzieci) co znajdziecie w domu w co najmniej dwóch takich samych egzemplarzach. Potrzebny będzie również przedmiot do wyznaczenia tzw. linii symetrii. Bardzo dobrze sprawdzi się tu długa linijka lub inny prosty i długi przedmiot. My użyliśmy metalowej części od starego wieszaka :-) Gdy to wszystko macie już przygotowane Wasze pociechy mogą rozpocząć zabawę.Możecie poprosić aby to dzieci ułożyły jedną połowę zebranych przedmiotów po lewej stronie linii symetrii, lub możecie to zrobić sami. Jedno jest pewne, gdy jedna strona jest już gotowa, dziecko może rozpocząć zabawę, która polega na ułożeniu względem linii symetrii dokładnie takiego symetrycznego samego układu po prawej stronie od miejsca wyznaczającego środek symetrii. 

U nas na pierwszy rzut poszły przedmioty, które jako pierwsze "wpadły" mi w ręce :-) Były sztućce, spinacze do ubrać, nakrętka i kilka innych przedmiotów. Gdy ułożyłam lewą stronę, Ignacy rozpoczął zabawę :-)  

Oto wynik końcowy :-)


Ponieważ Ignaś bardzo lubi tą zabawę, rzadko kiedy kończy się ona po pierwszym układzie :-) Do drugiego wybraliśmy różnego rodzaju klocki....


z których powstał taki oto układ :-)


Teraz zadanie należało już do Ignasia :-)


A oto co powstało :-)


Za trzeci m razem również użyliśmy klocków, z tą różnicą, że tym razem poza luźnie leżącymi elementami, były również łączenia klocków, które Ignacy musiał połączyć przed ich ułożeniem w odpowiednie miejsce.  


I układ numer 3 :-)


Układ numer 3


Proponowana przez nas zabawa ma wiele zalet. Poza tym, że jest ciekawą formą spędzania czasu uczy logicznego myślenie, rozwija inteligencję matematyczną i przestrzenną, ćwiczy analizę i syntezę wzrokową, poprawia koncentrację oraz precyzje ruchów.

Zachęcamy do wspólnej zabawy :-)


Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty