Przejdź do głównej zawartości

Klocki Dienesa od Wydawnictwa Epideixis

Grudzień pojawia się na horyzoncie a wraz z nim odwieczny dylemat rodziców, czym uszczęśliwić swoje pociechy? Jaki wybrać prezent aby spełniał wymogi zarówno dziecka jak i rodzica. Dzisiaj chcemy Wam pokazać nasz numer jeden jeśli chodzi o zabawki edukacyjne. Klocki Dienesa, bo o nich mowa spełniły nasze oczekiwania pod każdym względem. Po raz kolejny przekonaliśmy się jak wartościowe zabawki tworzy nasza rodzime Wydawnictwo Epideixis. Nie jednokrotnie mieliśmy już styczność z produktami owej firmy, za każdym razem będąc pod wrażeniem, jednak Klocki Dienesa przerosły nasze najśmielsze oczekiwania. Ogrom zabawy, ogrom nauki, ogrom radości. Tak w największym skrócie można opisać co wniosły Klocki Dienesa do naszej codzienności.   

Jeżeli szukacie pomysłu na prezent, który sprawdzi się zarówno dla 3 jak i 6 latka, jeżeli szukacie prezentu o walorach edukacyjnych, jeżeli szukacie zabawki odpowiadające bardzo wysokim standardom jakościowym, wreszcie jeżeli szukacie produktu który sprawi Waszym dzieciom ogromna radość i wzbudzi w nich chęć zabawy, to nie musicie dłużej się głowić. Mamy odpowiedź na nurtujące Was niepewności co do wyboru odpowiedniego produktu. Odpowiedź może być tylko jedna Klocki Dienesa :-) Ale zacznijmy od początku. Klocki Dienesa - węgierskiego matematyka Zoltana Dienesa wchodzą w skład opracowanego przez niego "materiału logicznego Dienesa", który służy nauce matematyki dzieci od najmłodszych lat. Wybitny uczony poświęcił całe dorosłe życie na opracowywanie takich metod nauczania matematyki, które będą w sposób atrakcyjny przybliżać i wyjaśniać zasady i reguły matematyczne. Prezentowane przez nas dzisiaj klocki służą właśnie temu założeniu. Dziecko podczas zabaw mimo woli odkrywa kolejne reguły, zależności i powiązania. Wspaniały materiał, który sprawdzi się zarówno w domu jak i  przedszkolu czy szkole. 


Klocki Dienesa to zestaw figur geometrycznych wykonanych z wysokiej jakości plastiku, składający się z:

- kwadratów w dwóch wielkościach, dwóch grubościach i trzech kolorach (żółtym, czerwonym i niebieskim),
- kół w dwóch rozmiarach, dwóch grubościach i trzech kolorach  (żółtym, czerwonym i niebieskim),
- trójkątów w dwóch rozmiarach, dwóch grubościach i trzech kolorach  (żółtym, czerwonym i niebieskim),
- prostokątów w dwóch rozmiarach, dwóch grubościach i trzech kolorach  (żółtym, czerwonym i niebieskim),
- sześciokąt w dwóch rozmiarach, dwóch grubościach i trzech kolorach  (żółtym, czerwonym i niebieskim),

W sumie 60 figur geometrycznych zamkniętych w pięknym drewnianym pudełku. 


Do zestawu dołączone są również karty z zadaniami o różnym stopniu trudności, są również wzory do odwzorowywania. Ponadto w pudełku znajdziecie jeszcze trzy sznurki (żółty, czerwony i niebieski), które również można wykorzystać do zabawy tworząc np. zbiory klocków w danym kolorze. 


Teraz chcemy Wam pokazać kilka przykładów jak można w bardzo ciekawy a zarazem edukacyjny sposób wykorzystać Klocki Dienesa. Oczywiście poniższa lista nie wyczerpuje możliwości jakie dają klocki. Są to jedynie wybrane przykłady. Podczas zabawy jedyne co ogranicza dziecko to jego wyobraźnia, a te jak wiemy nasze pociechy mają wybujałą :-)

1. Kategoryzacja według koloru. Tutaj wykorzystujemy dołączone do zestawu sznurki, układamy je w koło a zadaniem dziecka jest umieszczenie klocków o odpowiednich kolorach, nie biorąc pod uwagę kształtu figur.   
2. Dopasowanie figur kształtem, kolorem i wielkością. To tego zadania wykorzystujemy karty zawarte w zestawie oznaczone literą A. Klocki na kartach przedstawione są w skali 1:1


3. Dopasowanie figur do konturów. Ponownie karty, tym razem oznaczone literą B


4. Zestaw kart oznaczony literą C to dopasowanie figur to konturów narysowanych linią przerywaną.


5. Kolejne ćwiczenie polega na dopasowaniu figur wielkością do narysowanych na planszach oznaczonych literą D, przy jednoczesnych odwzorowaniu kolorystycznym podanym w górnym lewym rogu kartki.

6. Karty oznaczone literą F to wzory do odwzorowania. 
7. Kolejna propozycja to kategoryzacja według grubości klocków. Tu wyróżniamy dwie grupy: klocki cienkie i grube. To ćwiczenie jest też wspaniałym przykładem tworzenia podzbiorów tzn. w zbiorze cienkich figur powstały podzbiory kół, kwadratów, trójkątów, prostokątów i sześciokątów. Podobnie w przypadku zbioru z grubymi figurami.

8. Propozycja kolejna to zabawa symetryczna. Układamy określony wzór, układ z cienkich figur a zadaniem dziecka jest odwzorować ten układ symetrycznie przy użyciu figur grubych.
9. Kategoryzacja według wielkości. Prosta zabawa polegająca na oddzieleniu klocków dużych od małych. 


10. Kategoryzacja według kształtu. W tym przypadku bierzemy pod uwagę jedynie kształt, nie zwracając uwagi na kolor czy wielkość figur. 


11. Bardzo fajną zabawą może być również ułożenie klocków w pudełku po zakończonej zabawie. W tym przypadku mamy do czynienia z z kategoryzacją według kształtu i wielkości, czyli dziecko musi wziąć pod uwagę aż dwa parametry. 
Zabawy Klockami Dienesa wspomagają rozwój takich obszarów jak:

- logiczne myślenie,
- inteligencję matematyczną,
- pobudzają wyobraźnię,
- wspomagają wizualizację pojęć abstrakcyjnych oraz pozwalają zauważyć istniejące między nimi zależności,
- percepcję wzrokową, 
- analizę i syntezę wzrokową,
- koncentrację,

Gorąco polecamy bo warto :-)

Klocki Dienesa można nabyć TUTAJ  


Komentarze

 1. Klocki wyglądają świetnie! Chyba wylądują w liscie do Mikołaja ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :-) polecamy, wybór trafny i na pewno nie pożałujecie :-)

   Usuń
 2. Ja mam klocki już dłuuugo. Niestety nie mam tak fantastycznych kart! Chyba pora przysiąść i zrobić.... Szkoda, że nie można zakupić samych kart. Klocki wytrzymałe, więc kolejne nie potrzebne.
  Ale prawda, zgadzam się, wydawnictwo jedno z moich ulubionych, na bardzo wysokim poziomie!:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :-) To prawda, a co do kart to polecam zrobić :-) super zabawa i nauka w jednym

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami ", której pomysłodawczynią jest  Karolowamama .  Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy: - miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody. 

Fakty i mity o bujaku Good Wood Poland

Kochani dzisiaj mamy dla Was wpis na który duża część z Was czekała od dawna. Dziś bierzemy pod lupę bujak Good Wood Poland , sprzęt który od kiedy pojawił się na rynku, kilka lat temu, stale wzbudza duże zainteresowanie. Obserwując grupy na facebooku, z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, iż jest to zabawka o którą najczęściej pytają rodzice. I nic w tym dziwnego. Po pierwsze jest tu kwestia ekonomiczna. Bujak to dość spory wydatek i każdy przed jego zakupem chce (choć mniej więcej) wiedzieć za co płaci. Po drugie przed podjęciem decyzji o zakupie (zwłaszcza zestawy ze zjeżdżalnią) musimy mieć pewność, iż w naszym domu/mieszkaniu mamy wystarczającą przestrzeń do swobodnej zabawy na tym sprzęcie. Po trzecie dobrze jest się zorientować jakie są możliwości jej wykorzystania, aby nie okazało się, że bujak po tygodniu znudzi się dzieciom i będzie stał pod ścianą. Po czwarte i najważniejsze to bezpieczeństwo korzystania z zestawu oraz od jakiego wieku dziecko może z niego swobodnie