Przejdź do głównej zawartości

Klocki Dienesa od Wydawnictwa Epideixis

Grudzień pojawia się na horyzoncie a wraz z nim odwieczny dylemat rodziców, czym uszczęśliwić swoje pociechy? Jaki wybrać prezent aby spełniał wymogi zarówno dziecka jak i rodzica. Dzisiaj chcemy Wam pokazać nasz numer jeden jeśli chodzi o zabawki edukacyjne. Klocki Dienesa, bo o nich mowa spełniły nasze oczekiwania pod każdym względem. Po raz kolejny przekonaliśmy się jak wartościowe zabawki tworzy nasza rodzime Wydawnictwo Epideixis. Nie jednokrotnie mieliśmy już styczność z produktami owej firmy, za każdym razem będąc pod wrażeniem, jednak Klocki Dienesa przerosły nasze najśmielsze oczekiwania. Ogrom zabawy, ogrom nauki, ogrom radości. Tak w największym skrócie można opisać co wniosły Klocki Dienesa do naszej codzienności.   

Jeżeli szukacie pomysłu na prezent, który sprawdzi się zarówno dla 3 jak i 6 latka, jeżeli szukacie prezentu o walorach edukacyjnych, jeżeli szukacie zabawki odpowiadające bardzo wysokim standardom jakościowym, wreszcie jeżeli szukacie produktu który sprawi Waszym dzieciom ogromna radość i wzbudzi w nich chęć zabawy, to nie musicie dłużej się głowić. Mamy odpowiedź na nurtujące Was niepewności co do wyboru odpowiedniego produktu. Odpowiedź może być tylko jedna Klocki Dienesa :-) Ale zacznijmy od początku. Klocki Dienesa - węgierskiego matematyka Zoltana Dienesa wchodzą w skład opracowanego przez niego "materiału logicznego Dienesa", który służy nauce matematyki dzieci od najmłodszych lat. Wybitny uczony poświęcił całe dorosłe życie na opracowywanie takich metod nauczania matematyki, które będą w sposób atrakcyjny przybliżać i wyjaśniać zasady i reguły matematyczne. Prezentowane przez nas dzisiaj klocki służą właśnie temu założeniu. Dziecko podczas zabaw mimo woli odkrywa kolejne reguły, zależności i powiązania. Wspaniały materiał, który sprawdzi się zarówno w domu jak i  przedszkolu czy szkole. 


Klocki Dienesa to zestaw figur geometrycznych wykonanych z wysokiej jakości plastiku, składający się z:

- kwadratów w dwóch wielkościach, dwóch grubościach i trzech kolorach (żółtym, czerwonym i niebieskim),
- kół w dwóch rozmiarach, dwóch grubościach i trzech kolorach  (żółtym, czerwonym i niebieskim),
- trójkątów w dwóch rozmiarach, dwóch grubościach i trzech kolorach  (żółtym, czerwonym i niebieskim),
- prostokątów w dwóch rozmiarach, dwóch grubościach i trzech kolorach  (żółtym, czerwonym i niebieskim),
- sześciokąt w dwóch rozmiarach, dwóch grubościach i trzech kolorach  (żółtym, czerwonym i niebieskim),

W sumie 60 figur geometrycznych zamkniętych w pięknym drewnianym pudełku. 


Do zestawu dołączone są również karty z zadaniami o różnym stopniu trudności, są również wzory do odwzorowywania. Ponadto w pudełku znajdziecie jeszcze trzy sznurki (żółty, czerwony i niebieski), które również można wykorzystać do zabawy tworząc np. zbiory klocków w danym kolorze. 


Teraz chcemy Wam pokazać kilka przykładów jak można w bardzo ciekawy a zarazem edukacyjny sposób wykorzystać Klocki Dienesa. Oczywiście poniższa lista nie wyczerpuje możliwości jakie dają klocki. Są to jedynie wybrane przykłady. Podczas zabawy jedyne co ogranicza dziecko to jego wyobraźnia, a te jak wiemy nasze pociechy mają wybujałą :-)

1. Kategoryzacja według koloru. Tutaj wykorzystujemy dołączone do zestawu sznurki, układamy je w koło a zadaniem dziecka jest umieszczenie klocków o odpowiednich kolorach, nie biorąc pod uwagę kształtu figur.   
2. Dopasowanie figur kształtem, kolorem i wielkością. To tego zadania wykorzystujemy karty zawarte w zestawie oznaczone literą A. Klocki na kartach przedstawione są w skali 1:1


3. Dopasowanie figur do konturów. Ponownie karty, tym razem oznaczone literą B


4. Zestaw kart oznaczony literą C to dopasowanie figur to konturów narysowanych linią przerywaną.


5. Kolejne ćwiczenie polega na dopasowaniu figur wielkością do narysowanych na planszach oznaczonych literą D, przy jednoczesnych odwzorowaniu kolorystycznym podanym w górnym lewym rogu kartki.

6. Karty oznaczone literą F to wzory do odwzorowania. 
7. Kolejna propozycja to kategoryzacja według grubości klocków. Tu wyróżniamy dwie grupy: klocki cienkie i grube. To ćwiczenie jest też wspaniałym przykładem tworzenia podzbiorów tzn. w zbiorze cienkich figur powstały podzbiory kół, kwadratów, trójkątów, prostokątów i sześciokątów. Podobnie w przypadku zbioru z grubymi figurami.

8. Propozycja kolejna to zabawa symetryczna. Układamy określony wzór, układ z cienkich figur a zadaniem dziecka jest odwzorować ten układ symetrycznie przy użyciu figur grubych.
9. Kategoryzacja według wielkości. Prosta zabawa polegająca na oddzieleniu klocków dużych od małych. 


10. Kategoryzacja według kształtu. W tym przypadku bierzemy pod uwagę jedynie kształt, nie zwracając uwagi na kolor czy wielkość figur. 


11. Bardzo fajną zabawą może być również ułożenie klocków w pudełku po zakończonej zabawie. W tym przypadku mamy do czynienia z z kategoryzacją według kształtu i wielkości, czyli dziecko musi wziąć pod uwagę aż dwa parametry. 
Zabawy Klockami Dienesa wspomagają rozwój takich obszarów jak:

- logiczne myślenie,
- inteligencję matematyczną,
- pobudzają wyobraźnię,
- wspomagają wizualizację pojęć abstrakcyjnych oraz pozwalają zauważyć istniejące między nimi zależności,
- percepcję wzrokową, 
- analizę i syntezę wzrokową,
- koncentrację,

Gorąco polecamy bo warto :-)

Klocki Dienesa można nabyć TUTAJ  


Komentarze

 1. Klocki wyglądają świetnie! Chyba wylądują w liscie do Mikołaja ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :-) polecamy, wybór trafny i na pewno nie pożałujecie :-)

   Usuń
 2. Ja mam klocki już dłuuugo. Niestety nie mam tak fantastycznych kart! Chyba pora przysiąść i zrobić.... Szkoda, że nie można zakupić samych kart. Klocki wytrzymałe, więc kolejne nie potrzebne.
  Ale prawda, zgadzam się, wydawnictwo jedno z moich ulubionych, na bardzo wysokim poziomie!:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :-) To prawda, a co do kart to polecam zrobić :-) super zabawa i nauka w jednym

   Usuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami", której pomysłodawczynią jest Karolowamama
Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy:
- miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody. 

Eksperyment "Rozkwitający kwiat" - PROJEKT PIĄTKI Z EKSPERYMENTAMI

Eksperyment "rozkwitający kwiat" prezentujemy dzisiaj w ramach projektu "PIĄTKI Z EKSPERYMENTAMI", to właśnie  dzięki niemu w każdy piątek opisujemy co najmniej jeden przeprowadzony przez nas eksperyment, a o całej inicjatywie możecie przeczytać TUTAJ.