Przejdź do głównej zawartości

Eksperyment "Zamrożone jaja dinozaurów"

Dzisiaj chcieliśmy Wam pokazać bardzo prosty z zarazem zaskakujący eksperyment, który w bardzo prosty sposób można połączyć z super zabawą :-). Eksperyment "zamrożone jaja dinozaurów" to nic innego jak sprawdzenie obrazowo czym różni się zamrożona woda prosto z kramu od tej uprzednio przegotowanej.Poza dwoma dinozaurami zabawkami, do eksperymentu potrzebowaliśmy jeszcze dwóch balonów oraz wody (prosto z kranu oraz przegotowanej ciepłej).


Pierwsze co należy zrobić to włożyć po jednym dinku do każdego z balonów.Następnie do jednego balonu nalewamy wody przegotowanej a do drugiego zimniej z kranu i zawiązujemy balony. Następnie wkładamy je do zamrażarki na tak długo, aż oba balony zamarzną.


Gdy nasze jaja są już zamarznięte możemy przejść do sprawdzenia jak wyglądają nasze jaja :-)

Niestety zdjęcia nie ukazują tak wyraźnie różnicy pomiędzy jajami jedna na żywo różnica była bardzo widoczna.


Do balonu z zielonym dinkiem wlaliśmy wodę przegotowaną, natomiast do balonu z pomarańczowym wodę z karmu. Jajko z zielonym dinozaurem było bardziej przeźroczyste od tego które powstało z wody surowej.
Gdy już stwierdziliśmy różnicę pomiędzy jajami był czas na zabawę :-)


Poza widoczną różnicą poza wyglądem lodu zaobserwowaliśmy jeszcze fakt, że jajo z wodą ciepła zamarzło szybciej niż to z wodą zimną, co ma związek ze zwiększającą się odległością cząstek od siebie. Jednak to naukowe wyjaśnienie zjawiska pozostawiłam dla siebie :-) Ignaś był zachwycony zabawą i tym że "wyczarował" dwa różne jaja dinozaura :-)

Wpis powstał w ramach PIĄTKÓW Z EKSPERYMENTAMI

  

Komentarze

 1. hehe na Was to zawsze można liczyć:) czaderski eksperyment...i póki co nie opuściliście żadnego piątku! CZAD!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ignaś był zachwycony :-) a co do frekwencji to mamy nadzieję, że damy radę kontynuować hihi :-) Ale czas pokaże

   Usuń
 2. Pomysłowy eksperyment, a do tego z tak lubianymi przez dzieci dinozaurami.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Czym zająć malucha#14 - zabawa sensoryczna z woreczkami na lód

Dzisiaj wraz z Nikosiem chcieliśmy Wam pokazać kolejną zabawę sensoryczną, którą synek bardzo lubi. Przygotowanie jej jest szybkie i wymaga minimum nakładów finansowych. Wystarczy woreczek na kostki lodu kilkanaście koralików i woda. Oczywiście można także dać dziecku sam woreczek z wodą bez koralików, jedna te są dużą atrakcją dla malucha a ich dotykanie i próby przesuwania dodatkowo ćwiczą motorykę małą :-) Poniżej kilka kadrów z zabawy :-)

Jak przygotować woreczek

Na początek należy włożyć koraliki do woreczka. Robimy to otworem przez który nalewa się wodę. Gdy koraliki są już w woreczku, należy je delikatnie poprzesuwać do poszczególnych przegródek. Gdy koralika są już umieszczone nalewamy wodę i zawiązujemy woreczek :-) 

I liczymy na to, że dołączycie do zabawy :-) 
P.S. Woreczki szybko pękają więc przygotujcie się na mokrą zabawę z koniecznością wycierania podłogi :-)

Czym zając malucha#17 - puzzle sensoryczne DIY

Dziś u nas kolejna zabawa, tym razem z puzzlami sensorycznymi w roli głównej. Nikoś bardzo lubi takie zabawy a puzzle spodobały mu się wyjątkowo. Mamy nadzieję, że spodoba się Wam pomysł na zabawę i tez wykonacie takie (lub podobne) zabawki dla Waszych maluszków :-)