Przejdź do głównej zawartości

A to historia! - Wydawnictwo Literatura

Takie święto ja dziś zmusza do zadumy i refleksji nad dziejami Polski. Na kary historii przez stulecia nasz kraj zapisał się jak silne i potężne Państwo, jak również jako uciemiężone przez zaborców i poddane wpływom wschodnim. Ostatecznie udało nam się uwolnić spod wpływów innych państw i odzyskać suwerenność, ale mimo wszystko, nie jest to łatwy temat do rozmów z dziećmi. Na szczęście coraz więcej książek pojawia się na polskim rynku, które w sposób przystępny i nie rzadko zabawny podchodzą do tego tematu. Jedną z takich pozycji chcieliśmy Wam dzisiaj polecić. A to historia! Opowiadania z dziejów Polski Kazimierza Szymeczko wydana przez Wydawnictwo Literatura. W 35 rozdziałach poruszane są tematy od początku Państwa Polskiego czyli od Chrztu Polski poprzez Bitwę pod Grunwaldem, Potop, Dynastię Jagiellonów, Wolną Elekcję po Powstania, dwie wojny światowe, aż upadku komunizmu w Polsce. Nie pominięto również kwestii sztuki, literatury czy wynalazców. Opowiadania są krótkie, napisane z humorem a narratorami wszystkich opowieści są trzej bohaterowie - mole książkowe mieszkające bibliotece: Historynek, Wierszynek i Militrek.    Główni bohaterowie jak ich imiona wskazują specjalizują się w różnych dziedzinach wiedzy, co sprawia, że podczas opowiadania dziejów Polski zdarza im się wymiana różnicy zdań a nawet nie mała kłótnia. Forma w jakiej przedstawione są fakty z historii Polski oraz bardzo subtelne, błyskotliwe z zarazem dowcipne komentarze autora, sprawiają,że książkę czyta się z lekkością a młodzi czytelnicy z zapałem słuchają kolejnych opowieści.Ponadto książka została zilustrowana i wzbogacona o równie błyskotliwe i zabawne dialogi i monologi twórców historii. Nas osobiście najbardziej rozbawił monolog Króla Zygmunta III Wazy
(str. 91).Książka w sposób przekrojowy porusza najważniejsze fakty z historii Polski. Przybliż młodemu czytelnikowi w sposób bardzo ciekawy najważniejsze informacji, związane z dziejami narodu i państwa.


Gorąco polecamy!!!


Tytuł - Ato historia!!!
Wydawnictwo - Literatura
Autor - Kazimierz Szymeczko
Ilustracje - Aneta Krella - Moch
Oprawa - twarda
Liczba stron - 168Komentarze

 1. Ale się zgrałyśmy! Ja też o tej książce (i nie tylko o tej) właśnie napisałam ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :-) o jestem ciekawa Waszej opinii i pozostałych pozycji, już pędzę :-)

   Usuń
 2. Bardzo ciekawa propozycja, a ilustracje zabawne i dzięki temu utrwalające wiedzę.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Czym zająć malucha#14 - zabawa sensoryczna z woreczkami na lód

Dzisiaj wraz z Nikosiem chcieliśmy Wam pokazać kolejną zabawę sensoryczną, którą synek bardzo lubi. Przygotowanie jej jest szybkie i wymaga minimum nakładów finansowych. Wystarczy woreczek na kostki lodu kilkanaście koralików i woda. Oczywiście można także dać dziecku sam woreczek z wodą bez koralików, jedna te są dużą atrakcją dla malucha a ich dotykanie i próby przesuwania dodatkowo ćwiczą motorykę małą :-) Poniżej kilka kadrów z zabawy :-)

Jak przygotować woreczek

Na początek należy włożyć koraliki do woreczka. Robimy to otworem przez który nalewa się wodę. Gdy koraliki są już w woreczku, należy je delikatnie poprzesuwać do poszczególnych przegródek. Gdy koralika są już umieszczone nalewamy wodę i zawiązujemy woreczek :-) 

I liczymy na to, że dołączycie do zabawy :-) 
P.S. Woreczki szybko pękają więc przygotujcie się na mokrą zabawę z koniecznością wycierania podłogi :-)

Czym zając malucha#17 - puzzle sensoryczne DIY

Dziś u nas kolejna zabawa, tym razem z puzzlami sensorycznymi w roli głównej. Nikoś bardzo lubi takie zabawy a puzzle spodobały mu się wyjątkowo. Mamy nadzieję, że spodoba się Wam pomysł na zabawę i tez wykonacie takie (lub podobne) zabawki dla Waszych maluszków :-)