Przejdź do głównej zawartości

Światowy Dzień Origami i Przyjazny Duszek Kacperek :-)

24 październik 2016 roku jest Światowym Dniem Origami. Czym jest origami? Jest to sztuka składania papieru pochodząca z Chin. I choć większość z nas Origami kojarzy z Japonią to nie tam powstała ta piękna sztuka. Owszem w Japonii została bardzo rozwinięta i obecnie związana jest z tym krajem, jednak jej początki miały miejsce właśnie w Chinach. Origami uznawane jest za tradycyjną sztukę japońską. Czy wiecie, że w Japonii dzieci w szkołach mają zajęcia z origami jako obowiązkowe!!!

Tradycyjne origami polega na tworzeniu różnych figur z kwadratowego arkusza papieru, poprzez ich wielokrotne składanie, w tej technice niedozwolone jest używanie kleju czy nożyczek. Obecnie istnieje wiele odmian origami, które dopuszczają użycie innych przyborów lub łączenie ze sobą kilku arkuszy papieru. 

Według Japończyków opanowanie sztuki origami pomaga w nauce matematyki i geometrii, ponadto ćwiczy precyzję, sprawności manualne, koncentrację czy wykonywanie zadań według ściśle określonej kolejności. 

My osobiście uważamy, że poza wyżej wymienionymi zaletami ma jeszcze jedną, bardzo ważna - origami to super zabawa :-) 

Ponieważ daliśmy się troszeczkę "porwać"  halloween -owemu nastrojowi, postanowiliśmy przygotować origami własnie w tym duchu a raczej ducha :-) Poznajcie naszego Duszka Kacperka :-) (pamiętacie Przyjaznego Duszka Kacperka z bajki z dzieciństwa???  Ja tak :-):-). 

Do jego wykonania potrzebne są:

- biała kartka papieru,
- nożyczki,
- czarny mazak.

A teraz postaramy się krok po kroku objaśnić jak wykonać takiego sympatycznego duszka :-)1. Składamy brzeg kartki do rogu.


2. Odcinamy pasek, który powstał po złożeniu (tak aby pozostał złożony trójkąt).


3. Rozkładamy kartkę.


4. Zaginamy dwa górne rogi do środka (do linii która powstał podczas uprzedniego zgięcia kartki).5. Następnie zgięte rogi odginamy na zewnątrz, tak aby znaczna część kartki wystawał poza obręb papieru6. Przy odgiętych elementach powstały po obu stronach malutkie trójkąciki. Należy je teraz zagiąć do środka


7. Następnie dolną część (tą szersza) zaginamy do środka tworząc nie duży trójkąt.


8. Następnie odwracamy kartkę do góry nogami (pozostając na tej samej stronie) i zaginamy delikatnie dół kartki tworząc mały ukośny trójkąt.


 9. Teraz pozostało odwrócenie kartki na druga stronę i namalowanie mazakiem oczu i buzi i nasz Przyjazny Duszek Kacperek jest już gotowy :-) (niestety nie zdążyłam "złapać" tego momentu na zdjęciu :-)

Oto jak się prezentuje efekt końcowy :-)Zachęcamy do Origami :-)Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami ", której pomysłodawczynią jest  Karolowamama .  Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy: - miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody. 

Fakty i mity o bujaku Good Wood Poland

Kochani dzisiaj mamy dla Was wpis na który duża część z Was czekała od dawna. Dziś bierzemy pod lupę bujak Good Wood Poland , sprzęt który od kiedy pojawił się na rynku, kilka lat temu, stale wzbudza duże zainteresowanie. Obserwując grupy na facebooku, z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, iż jest to zabawka o którą najczęściej pytają rodzice. I nic w tym dziwnego. Po pierwsze jest tu kwestia ekonomiczna. Bujak to dość spory wydatek i każdy przed jego zakupem chce (choć mniej więcej) wiedzieć za co płaci. Po drugie przed podjęciem decyzji o zakupie (zwłaszcza zestawy ze zjeżdżalnią) musimy mieć pewność, iż w naszym domu/mieszkaniu mamy wystarczającą przestrzeń do swobodnej zabawy na tym sprzęcie. Po trzecie dobrze jest się zorientować jakie są możliwości jej wykorzystania, aby nie okazało się, że bujak po tygodniu znudzi się dzieciom i będzie stał pod ścianą. Po czwarte i najważniejsze to bezpieczeństwo korzystania z zestawu oraz od jakiego wieku dziecko może z niego swobodnie