Przejdź do głównej zawartości

Światowy Dzień Origami i Przyjazny Duszek Kacperek :-)

24 październik 2016 roku jest Światowym Dniem Origami. Czym jest origami? Jest to sztuka składania papieru pochodząca z Chin. I choć większość z nas Origami kojarzy z Japonią to nie tam powstała ta piękna sztuka. Owszem w Japonii została bardzo rozwinięta i obecnie związana jest z tym krajem, jednak jej początki miały miejsce właśnie w Chinach. Origami uznawane jest za tradycyjną sztukę japońską. Czy wiecie, że w Japonii dzieci w szkołach mają zajęcia z origami jako obowiązkowe!!!

Tradycyjne origami polega na tworzeniu różnych figur z kwadratowego arkusza papieru, poprzez ich wielokrotne składanie, w tej technice niedozwolone jest używanie kleju czy nożyczek. Obecnie istnieje wiele odmian origami, które dopuszczają użycie innych przyborów lub łączenie ze sobą kilku arkuszy papieru. 

Według Japończyków opanowanie sztuki origami pomaga w nauce matematyki i geometrii, ponadto ćwiczy precyzję, sprawności manualne, koncentrację czy wykonywanie zadań według ściśle określonej kolejności. 

My osobiście uważamy, że poza wyżej wymienionymi zaletami ma jeszcze jedną, bardzo ważna - origami to super zabawa :-) 

Ponieważ daliśmy się troszeczkę "porwać"  halloween -owemu nastrojowi, postanowiliśmy przygotować origami własnie w tym duchu a raczej ducha :-) Poznajcie naszego Duszka Kacperka :-) (pamiętacie Przyjaznego Duszka Kacperka z bajki z dzieciństwa???  Ja tak :-):-). 

Do jego wykonania potrzebne są:

- biała kartka papieru,
- nożyczki,
- czarny mazak.

A teraz postaramy się krok po kroku objaśnić jak wykonać takiego sympatycznego duszka :-)1. Składamy brzeg kartki do rogu.


2. Odcinamy pasek, który powstał po złożeniu (tak aby pozostał złożony trójkąt).


3. Rozkładamy kartkę.


4. Zaginamy dwa górne rogi do środka (do linii która powstał podczas uprzedniego zgięcia kartki).5. Następnie zgięte rogi odginamy na zewnątrz, tak aby znaczna część kartki wystawał poza obręb papieru6. Przy odgiętych elementach powstały po obu stronach malutkie trójkąciki. Należy je teraz zagiąć do środka


7. Następnie dolną część (tą szersza) zaginamy do środka tworząc nie duży trójkąt.


8. Następnie odwracamy kartkę do góry nogami (pozostając na tej samej stronie) i zaginamy delikatnie dół kartki tworząc mały ukośny trójkąt.


 9. Teraz pozostało odwrócenie kartki na druga stronę i namalowanie mazakiem oczu i buzi i nasz Przyjazny Duszek Kacperek jest już gotowy :-) (niestety nie zdążyłam "złapać" tego momentu na zdjęciu :-)

Oto jak się prezentuje efekt końcowy :-)Zachęcamy do Origami :-)Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Czym zająć malucha#14 - zabawa sensoryczna z woreczkami na lód

Dzisiaj wraz z Nikosiem chcieliśmy Wam pokazać kolejną zabawę sensoryczną, którą synek bardzo lubi. Przygotowanie jej jest szybkie i wymaga minimum nakładów finansowych. Wystarczy woreczek na kostki lodu kilkanaście koralików i woda. Oczywiście można także dać dziecku sam woreczek z wodą bez koralików, jedna te są dużą atrakcją dla malucha a ich dotykanie i próby przesuwania dodatkowo ćwiczą motorykę małą :-) Poniżej kilka kadrów z zabawy :-)

Jak przygotować woreczek

Na początek należy włożyć koraliki do woreczka. Robimy to otworem przez który nalewa się wodę. Gdy koraliki są już w woreczku, należy je delikatnie poprzesuwać do poszczególnych przegródek. Gdy koralika są już umieszczone nalewamy wodę i zawiązujemy woreczek :-) 

I liczymy na to, że dołączycie do zabawy :-) 
P.S. Woreczki szybko pękają więc przygotujcie się na mokrą zabawę z koniecznością wycierania podłogi :-)

Czym zając malucha#17 - puzzle sensoryczne DIY

Dziś u nas kolejna zabawa, tym razem z puzzlami sensorycznymi w roli głównej. Nikoś bardzo lubi takie zabawy a puzzle spodobały mu się wyjątkowo. Mamy nadzieję, że spodoba się Wam pomysł na zabawę i tez wykonacie takie (lub podobne) zabawki dla Waszych maluszków :-)