Przejdź do głównej zawartości

Przekrój dyni

Pozostajemy nadal w temacie halloween :-) i dyń, ale dzisiaj będzie bardziej naukowo :-) Otóż ostatnio Ignacy dokonał dogłębnych oględzin wnętrza dyni, po czym wykonał jej przekrój :-) Ciekawi jak przy tym się bawił i co z tej zabawy powstało ciekawego? Jeśli tak to zapraszamy na fotoreportaż :-)

Ignacy potrzebował:
- dyni,
- play-doh w kolorach: pomarańczowym, żółtym, białym i zielonym,
- wałka,
- łyżeczki,
- noża,
- i kartki


Pierwszą czynnością były dokładne oględziny wnętrza dyni. Przekroiłam naszą dynię na dwie (prawie) równe części, jedną z nich odłożyłam na bok a drugą dałam Ignasiowi aby dokładnie się jej przyjrzał.
Podczas "rozpracowywania" wnętrza dyni Ignaś miał super frajdę, doznań sensorycznych też nie zabrakło :-)


Gdy "rozbieranie" dyni na czynniki pierwsze dobiegło końca Ignaś wylepił z play-doh przekrój dyni, czyli dokładnie to co widział podczas wcześniejszej zabawy z połówką dyni. Ponieważ ta część dyni, którą się bawił nie wyglądała tak jak pierwotnie, tuż po przekrojeniu jej na pół, na wzór dałam mu odłożoną wcześniej połówkę, która była nienaruszona.


Po przygotowaniu materiałów, synek niezwłocznie przystąpił do wykonania przekroju. Pierwsze powstała skóra...
...następnie miąższ...
...i dwie komory nasienne.

Potem przyszła kolej na pestki...
...i na samym końcu łodyga :-)


Jak Wam się podoba przekrój dyni widziany oczami sześciolatka :-) Samodzielnie wykonane pomoce do nauki uczą najszybciej :-) Zachęcamy do wykonania własnych wersji :-)


Dla zainteresowanych jeszcze szczegółowy grafik wraz z podpisami :-) Lubię podczas fajnej zabawy przemycić troszkę wiedzy :-)


W naszym przekroju brakuje liści oraz wąsa czepnego, które znajdują się obok łodygi. Niestety zakupiona przez nas dynia nie miała tych elementów :-) Co do liści to Ignaś wie, że mogą się znajdować obok łodygi, co do wąsa czepnego - podarowałam sobie ten szczegół :-)

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami ", której pomysłodawczynią jest  Karolowamama .  Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy: - miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody. 

Niezbędnik każdego chłopaka oraz Niezbędnik akażdej dziewczyny. Jak ogarnąć dojrzewanie - Wydawnictwo Debit

Dziś chciałam Wam przybliżyć dwie bardzo wartościowe książki, które w bardzo prosty, przystępny a przy tym subtelny sposób opisują zmiany jakie powstają w ciele dojrzewającego nastolatka. Dwa niezbędniki, jeden skierowany do chłopców, drugi do dziewczynek, to książki, które powinny trafić w ręce każdego nastolatka. Publikacje ukazały się na rynku nakładem Wydawnictwa Debit .