Tyle razy nas odwiedziliście :-)

O co chodzi z tą Basią? - Wydawnictwo Literacki Egmont

Synek z nadania w większości przypadków wybiera książki gdzie głównym bohaterem jest chłopiec. Od tej reguły są jednak wyjątki, a jednym z nich jest seria książek o Basi autorstwa Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak wydanych przez Wydawnictwo Literacki Egmont. 
O Basi słucha prawie każdy przedszkolak, jej przygody bawią nie jednego malucha. A i starszaki chętnie sięgają po kolejna pozycję z serii, żeby przeczytać co tym razem takiego ciekawego wydarzyło się u Basi. W czym tkwi fenomen serii? Dzisiaj postaram się odpowiedzieć na to pytanie. :-)Basię poznajemy w książce pod tytułem Basia i upał  w ZOO. Dowiadujemy się z niej również o Janku - starszym bracie, tacie - lekarzu oraz mamie, która lada dzień urodzi kolejne dziecko. Poznajemy również Kajetana - żółwia, którego Basia przywiozła z ZOO i ma obowiązek codziennie karmić :-).


Z każdą kolejną pozycją lepiej poznajemy główną bohaterkę, jej dobre serce oraz nie rzadkie humory. Basia to przedszkolanka, momentami kapryśna, wie czego chce i dąży do wyznaczonego celu. Ubóstwia żelki :-). Jej ciekawość świata wzbudza podziw u nie jednego słuchacza.    Opisane w książkach perypetie głównej bohaterki i jej rodziny przedstawiają różne sytuacje, czasami są to sprawy dnia codziennego, zdarzają się też wątki z wakacji, wizyt w ciekawych miejscach czy relacje z innymi dziećmi. Nie rzadko Basia musi stawić czoła różnym wyzwaniom, dokonać ciężkich wyborów (czasami sprzecznych z jej przekonaniami). Świat ukazany w serii nie jest światem idealnym, jak w każdej rodzinie, tak i u Basi w domu zdarzają się sprzeczki, nieporozumienia i kłótnie. Przedstawione są także skrajne uczucia od radości i dumy po strach, złość, wstyd czy przygnębienie. Jest to niewątpliwie cecha bardzo istotna całej serii. Daje dzieciom możliwość postawienia siebie w sytuacjach, jakie przydarzają się Basi. Dzieci potrafią sobie wyobrazić jak by postąpiły będąc na miejscu głównej bohaterki gdyby spotkała ich taka sama sytuacja.Każda książka z serii opowiada o innym temacie, ale każdy z nich jest bardzo ważny zarówno z punktu widzenia 5- latki jak i jej rodziców. W książeczkach możemy znaleźć ciekawe podpowiedzi jak przekonać dziecko do pójścia do dentysty, jak przygotować starszą pociechę na nadejście młodszego rodzeństwa czy jak nauczyć wykonywania obowiązków domowych. Jest też lekcja tolerancji i historii. Poruszany jest temat pieniędzy ich wartości i szanowania, jak i kwestia posiadanie telefonu komórkowego przez kilkuletnie dzieci. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Jeszcze kilka słów o Basi rodzicach. Mama to ostoja spokoju, kochana, troskliwa, wyrozumiała ale jednocześnie wymagająca. Pracuje w domu. Natomiast tata - lekarz, stara się być pomocny w domu, często zabiera dzieci na ciekawe wycieczki, dając mamie odpocząć od codziennych obowiązków.W serii podoba mi się również fakt, iż poszczególny wątek opisany jest w jednej książce. Dzięki temu można wybrać sobie pozycje które najbardziej interesują tematycznie dzieci, lub te które rodzic chciałby podjąć lub przybliżyć dziecku. Tak właśnie rozpoczęła się nasza przygoda z Basią. Zakupiłam pierwsze 4 pozycje według tytułów, które nas interesowały. A ponieważ książeczki bardzo spodobały się Ignacemu z czasem zebraliśmy całą serię. I zapewniam Was, że czytanie przygód Basi w dowolnej kolejności nie wpływa na odbiór całej serii.


Co do końcowych wniosków względem opisanej serii to chyba nikogo już nie zaskoczę stwierdzeniem: "genialna w swej formie". Polecamy z czystym sumieniem i uginającą się półką pod ich ciężarem :-)


P.S.
Ignacego ulubioną pozycją jest Basia i kolega z Haiti. 26 października zaplanowana jest premiera kolejnej części przygód pod tytułem Basia i zwierzaki. Ciekawa jestem bardzo czy na tyle zdobędzie Ignasia sympatię, że stanie się numerem jeden serii? To się okaże już niebawem, a tymczasem czekamy z niecierpliwością na premierę :-)

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty