Przejdź do głównej zawartości

Ćwiczymy spostrzegawczość

Czy każdy zdaje sobie sprawę jak ważną umiejętnością w prawidłowym rozwoju dziecka jest spostrzegawczość? Prawidłowy odbiór i analiza bodźców wzrokowych to tylko sam początek "góry lodowej". Pod pojęciem spostrzegawczości kryje się o wiele więcej. Jest to zdolność dostrzegania powiązań, dokonywanie zaskakujących skojarzeń czy porównań. W końcu spostrzegawczość odpowiada za takie zdolności jak: rozumowanie abstrakcyjne, twórcze myślenie, budowanie skojarzeń, ciekawość poznawcza czy metaforyzowanie. Wynika z tego jasno, iż spostrzegawczość jest pewną kompleksową zdolnością, która wykorzystuje różne poziomy pracy umysłu. Dlatego tak ważne jest ćwiczenie spostrzegawczości już od najmłodszych lat. Ignaś od dawna z dużym zapałem  i zaangażowaniem ćwiczy swoją spostrzegawczość. Wykorzystujemy do tego ogrom różnych materiałów. Są wśród nich tzw. gotowce (kupione gry i zabawki), materiały znalezione w sieci jaki te, które sama dla niego przygotowuję. Pierwszy wpis jaki powstał na naszym blogu, podejmował właśnie zagadnienie spostrzegawczości znajdują się tam również karty przeze mnie przygotowane. Możecie o tym przeczytać TUTAJ. :-) 

Dzisiaj po raz kolejny mam dla Was materiał do ćwiczeń spostrzegawczości. Moje najnowsze dzieło :-), dwie plansze, które jak można śmiało wywnioskować ze zdjęć bardzo przypadły Ignasiowi do gustu :-)  

Pierwsza z plansz oparta jest na kombinacji koła, druga natomiast na kwadracie. Ponadto w drugiej zastosowałam jeszcze element wypełnienia.

Zapraszamy na fotorelację (na zdjęciach ukazane jest jak Ignacy układa plansze pierwszy raz, nigdy wcześniej ich nie widział :-))


Kto chętny do podjęcia wyzwania :-)

Plansze do pobrania TUTAJ 

Komentarze

 1. Chętnie wydrukuje i sprawdzę czy Karola to ułoży ;) ma problem z grami tego typu i logicznym myśleniem - no cóż kobiety tak mają ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. A nie brakuje przypadkiem 3 planszy z okienkami do wycięcia i przyklejania? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Plansze należy wydrukować podwójnie (razem 4 kartki) i z dwóch różnych wyciąć plakietki do dopasowywania

   Usuń
 3. Robi Pani świetne pomoce do pray zdziećmi! Podziwiam od dawna i bardzo dziękuję za dzelenie się nimi. Magdalena

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za tak miłe słowa, niebawem pojawią się nowości na blogu :-)

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Czym zająć malucha#14 - zabawa sensoryczna z woreczkami na lód

Dzisiaj wraz z Nikosiem chcieliśmy Wam pokazać kolejną zabawę sensoryczną, którą synek bardzo lubi. Przygotowanie jej jest szybkie i wymaga minimum nakładów finansowych. Wystarczy woreczek na kostki lodu kilkanaście koralików i woda. Oczywiście można także dać dziecku sam woreczek z wodą bez koralików, jedna te są dużą atrakcją dla malucha a ich dotykanie i próby przesuwania dodatkowo ćwiczą motorykę małą :-) Poniżej kilka kadrów z zabawy :-)

Jak przygotować woreczek

Na początek należy włożyć koraliki do woreczka. Robimy to otworem przez który nalewa się wodę. Gdy koraliki są już w woreczku, należy je delikatnie poprzesuwać do poszczególnych przegródek. Gdy koralika są już umieszczone nalewamy wodę i zawiązujemy woreczek :-) 

I liczymy na to, że dołączycie do zabawy :-) 
P.S. Woreczki szybko pękają więc przygotujcie się na mokrą zabawę z koniecznością wycierania podłogi :-)

Czym zając malucha#17 - puzzle sensoryczne DIY

Dziś u nas kolejna zabawa, tym razem z puzzlami sensorycznymi w roli głównej. Nikoś bardzo lubi takie zabawy a puzzle spodobały mu się wyjątkowo. Mamy nadzieję, że spodoba się Wam pomysł na zabawę i tez wykonacie takie (lub podobne) zabawki dla Waszych maluszków :-)