Przejdź do głównej zawartości

Eksperyment "Ruchy tektoniczne" - PROJEKT PIĄTKI Z EKSPERYMENTAMI

Nadeszła wiekopomna chwila, dzisiaj rusza najbardziej wyczekiwany przez nas projekt blogowy PIĄTKI Z EKSPERYMENTAMI. Jest to kontynuacja zabawy w której uczestniczyliśmy podczas wakacji. Pomysłodawczynią obu zabaw jest mama prowadząca blog karolowamama. I właśnie tam znajdziecie wszelkie informacje na temat projektu :-)

My naszą przygodę z projektem zaczynam od eksperymentu o troszkę groźnie brzmiącej nazwie: RUCHY TEKTONICZNE, ale jak się za chwilkę przekonacie, nie taki eksperyment straszny jak groźnie brzmiąca nazwa :-) 

Aby odtworzyć ruchy tektoniczne w warunkach domowych potrzebowaliśmy:
- trzech ściereczki
- folie aluminiową :-) 
Krok 1

Składamy ściereczki wzdłuż na pół


Krok 2

Przygotowujemy dwa arkusze folii aluminiowej o takiej samej długości co ściereczki.


Krok 3

Następnie na płaskiej powierzchni układamy na przemian najpierw ściereczkę, następnie folię. Czynność tą powtarzamy do wyczerpania materiałów.


Uzyskaliśmy pięć warstw, które odzwierciedlają układ skał skorupy ziemskiej znajdujących się pod ziemią. Po takim przygotowaniu Ignacy mógł rozpocząć eksperyment :-)

Dziecko układa dłonie na dwóch brzegach i powoli zbliża dłonie do środka, przesuwając ściereczki i powodując tym samym wypiętrzenie - tworząc góry :-)


Oto przykład jak powstały Himalaje :-)


Następnie przesuwa dłonie z powrotem do brzegów "rozprostowując" góry. Następnie czynność można powtarzać wielokrotnie :-) obserwując wypiętrzenia :-)


Nie zawsze istniały na Ziemi góry. uformowały się one wiele milionów lat temu wypiętrzając się na skutek ruchów skorupy ziemskiej. Zjawisko to nosi nazwę ruchów tektonicznych.Czy wiecie, że ruchy tektoniczne są również przyczyną trzęsień ziemi, tsunami i wybuchów wulkanów.
Nasz eksperyment bardzo obrazowo wyjaśnił Ignacemu w jaki sposób powstały góry. Zabawa bardzo spodobała się synkowi :-)


Wpis powstał w ramach projektu PIĄTKI Z EKSPERYMENTAMI


Komentarze

 1. czadowo! nasz klimat - geografia w połączeni z eksperymentami jest suuuper. W ogóle geografia jest super:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to fakt z ta geografią :-) mam w domu geografa z wykształcenia, zamiłowania i wdrażającego się hihi

   Usuń
 2. Fajne, też kiedyś robiliśmy trzęsienie ziemi :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki, o muszę u Was poszperać i zobaczyć wasze trzęsienie ziemi :-)

   Usuń
 3. Fajnie Wam wyszło.
  U nas na mokro dziś było :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Czym zająć malucha#14 - zabawa sensoryczna z woreczkami na lód

Dzisiaj wraz z Nikosiem chcieliśmy Wam pokazać kolejną zabawę sensoryczną, którą synek bardzo lubi. Przygotowanie jej jest szybkie i wymaga minimum nakładów finansowych. Wystarczy woreczek na kostki lodu kilkanaście koralików i woda. Oczywiście można także dać dziecku sam woreczek z wodą bez koralików, jedna te są dużą atrakcją dla malucha a ich dotykanie i próby przesuwania dodatkowo ćwiczą motorykę małą :-) Poniżej kilka kadrów z zabawy :-)

Jak przygotować woreczek

Na początek należy włożyć koraliki do woreczka. Robimy to otworem przez który nalewa się wodę. Gdy koraliki są już w woreczku, należy je delikatnie poprzesuwać do poszczególnych przegródek. Gdy koralika są już umieszczone nalewamy wodę i zawiązujemy woreczek :-) 

I liczymy na to, że dołączycie do zabawy :-) 
P.S. Woreczki szybko pękają więc przygotujcie się na mokrą zabawę z koniecznością wycierania podłogi :-)

Czym zając malucha#17 - puzzle sensoryczne DIY

Dziś u nas kolejna zabawa, tym razem z puzzlami sensorycznymi w roli głównej. Nikoś bardzo lubi takie zabawy a puzzle spodobały mu się wyjątkowo. Mamy nadzieję, że spodoba się Wam pomysł na zabawę i tez wykonacie takie (lub podobne) zabawki dla Waszych maluszków :-)