Przejdź do głównej zawartości

Eksperyment "Siła soli" - PROJEKT PIĄTKI Z EKSPERYMENTAMI

Dzisiaj kolejna propozycja eksperymentu, który przedstawiamy Wam w ramach projektu PIĄTKI Z EKSPERYMENTAMI.  Dzisiaj sprawdzaliśmy jaką siłę może mieć sól.

Do tego potrzebowaliśmy:

- szklanki z zimną wodą,
- kostki lodu,
- soli,
- oraz nitki.
UWAGA: Ze względu na udział lodu w eksperymencie który bardzo szybko topnieje, należy w miarę sprawnie i szybko go przeprowadzić :-)

Do szklanki z wodą wrzucamy kostkę lodu......następnie kładziemy kawałek nitki na lód, tak aby jeden z końców pozostał poza szklanką...

... i posypujemy naszą kostkę lodu solą :-)

po krótkiej chwili wyciągamy naszą nitkę, jak widać na poniższym zdjęciu kostka lodu jest "przyczepiona do nitki :-)Kilka słów wyjaśnienia :-)

Sól spowodowała lekkie rozpuszczenie lodu, a tym samym nitka wchłonęła troszkę wody, a ponieważ lodu było więcej niż soli to część wody ponownie zamarzła "wtapiając" nitkę w lód.

Wpis powstał w ramach projektu PIĄTKI Z EKSPERYMENTAMINasz poprzedni eksperyment w ramach PIĄTKÓW:Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Czym zająć malucha#14 - zabawa sensoryczna z woreczkami na lód

Dzisiaj wraz z Nikosiem chcieliśmy Wam pokazać kolejną zabawę sensoryczną, którą synek bardzo lubi. Przygotowanie jej jest szybkie i wymaga minimum nakładów finansowych. Wystarczy woreczek na kostki lodu kilkanaście koralików i woda. Oczywiście można także dać dziecku sam woreczek z wodą bez koralików, jedna te są dużą atrakcją dla malucha a ich dotykanie i próby przesuwania dodatkowo ćwiczą motorykę małą :-) Poniżej kilka kadrów z zabawy :-)

Jak przygotować woreczek

Na początek należy włożyć koraliki do woreczka. Robimy to otworem przez który nalewa się wodę. Gdy koraliki są już w woreczku, należy je delikatnie poprzesuwać do poszczególnych przegródek. Gdy koralika są już umieszczone nalewamy wodę i zawiązujemy woreczek :-) 

I liczymy na to, że dołączycie do zabawy :-) 
P.S. Woreczki szybko pękają więc przygotujcie się na mokrą zabawę z koniecznością wycierania podłogi :-)

Czym zając malucha#17 - puzzle sensoryczne DIY

Dziś u nas kolejna zabawa, tym razem z puzzlami sensorycznymi w roli głównej. Nikoś bardzo lubi takie zabawy a puzzle spodobały mu się wyjątkowo. Mamy nadzieję, że spodoba się Wam pomysł na zabawę i tez wykonacie takie (lub podobne) zabawki dla Waszych maluszków :-)