Przejdź do głównej zawartości

Eksperyment "Kompas z korka" - PROJEKT PIĄTKI Z EKSPERYMENTAMI

Piątek, piąteczek :-) a to oznacza początek weekendu i oczywiście eksperyment  :-) w ramach PIĄTKÓW Z EKSPERYMENTAMI. W mijającym tygodniu bawiliśmy się różnego rodzaju magnesami, była też kompas. I ta zabawa najbardziej spodobała się Ignasiowi :-). Idąc za ciosem postanowiłam, że w ramach co tygodniowego eksperymentu spróbujemy wykonać domowej roboty kompas :-) 
Na samym początku jeszcze krótkie wyjaśnienie czym jest kompas. Najprościej rzecz ujmując, jest to przyrząd za pomocą którego ustala się kierunek północ - południe.  Ale za nim przejdę do sedna sprawy, krótka relacja z naszej zabawy kompasem, do której potrzebowaliśmy:

- kompasu (wraz z miseczką, która znajdowała się w zestawie)
- wody


Bardzo prosta zabawa polegająca na umieszczeniu kompasu w miseczce z wodą i obserwacji :-)Teraz pozostało już tylko uważnie śledzić wzrokiem jak się zachowa kompas.


Po krótkiej chwili kompas ustawił się wyznaczając kierunek północ - południe. 


Następnie Ignaś poruszył kompasem i nadal obserwował.

Po chwili kompas ponownie ustawił się w kierunku północ - południa (czerwony kolor wskazuje północ, niebieski - południe).Ponowne wyznaczanie kierunków miało miejsce jeszcze kilka razy :-)
Po zabawach z kompasem przeszliśmy do naszego eksperymentu czyli zrobienie własnego domowego kompasu :-)

Aby zrobić kompas potrzebowaliśmy:
- korka,
- igłę,
- mocny magnes,
- nóż,
- taśmę klejącą,
- talerz z wodą,
- nożyczki.


Krok 1

Należy uciąć cienki plasterek korka. (UWAGA!!! Korek jest dość twardy i należy użyć ostrego noża. Należy również nadzorować przy tej czynności dziecko).


Krok 2

Następnie należy namagnesować igłę. Aby to zrobić przesuwamy magnes wzdłuż całej igły w kierunku czubka. Czynność tą powtarzamy 10 - 15 razy. Dzięki temu igła zmieniła się w mały magnes.Krok 3 

Później należy przykleić taśmą klejącą igłę do uciętego wcześniej korka...


...nalać do talerza wody...


...i ustawić na środku korek z igłą. Po chwili okazało się, że "nasz" kompas wskazał takie same kierunki jak ten prawdziwy :-) HURA nasz eksperyment powiódł się :-) Ignacy skonstruował własny kompas, który prawidłowo wyznacza kierunki północ - południe.  Podobnie jak przy prawdziwym kompasie, taki i przy tym korkowym wykonanych zostało kilka prób. Wszystkie zakończyły się powodzeniem.


Na koniec już tradycyjnie kilka słów wyjaśnienia :-)

Kompas służy do określania kierunków świata. Wszystkie igły zamontowane w kompasach są jednocześnie magnesami i kierują się polem magnetycznym otaczającym Ziemię, które to rozciąga się w kierunku południe - północ. Te właśnie siły działają na igłę magnetyczną kompasu, w wyniku czego zawsze ustawiają się one w jednym kierunku - północ - południe.

Ciekawostka :-)

Czy wiecie, że większość ptaków wędrownych potrafi wyczuć magnetyczne linie Ziemi. Wykorzystują do tego tzw. zmysł magnetyczny. Innymi przykładami zwierząt wykorzystującymi ten zmysł są gołębie, rekiny i żółwie.


Wpis powstał w ramach projektu PIĄTKI Z EKSPERYMENTAMI


Nasze poprzednie eksperymenty:

Komentarze

 1. I my zasiadamy do zabawy w eksperymenty :)

  OdpowiedzUsuń
 2. CZAD! Kompas u nas na topie! zazdroszczę zestawu!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U nas zabawy z magnesami to od dawna jedna z ulubionych zabaw Ignacego;-)

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Czym zająć malucha#14 - zabawa sensoryczna z woreczkami na lód

Dzisiaj wraz z Nikosiem chcieliśmy Wam pokazać kolejną zabawę sensoryczną, którą synek bardzo lubi. Przygotowanie jej jest szybkie i wymaga minimum nakładów finansowych. Wystarczy woreczek na kostki lodu kilkanaście koralików i woda. Oczywiście można także dać dziecku sam woreczek z wodą bez koralików, jedna te są dużą atrakcją dla malucha a ich dotykanie i próby przesuwania dodatkowo ćwiczą motorykę małą :-) Poniżej kilka kadrów z zabawy :-)

Jak przygotować woreczek

Na początek należy włożyć koraliki do woreczka. Robimy to otworem przez który nalewa się wodę. Gdy koraliki są już w woreczku, należy je delikatnie poprzesuwać do poszczególnych przegródek. Gdy koralika są już umieszczone nalewamy wodę i zawiązujemy woreczek :-) 

I liczymy na to, że dołączycie do zabawy :-) 
P.S. Woreczki szybko pękają więc przygotujcie się na mokrą zabawę z koniecznością wycierania podłogi :-)

Czym zając malucha#17 - puzzle sensoryczne DIY

Dziś u nas kolejna zabawa, tym razem z puzzlami sensorycznymi w roli głównej. Nikoś bardzo lubi takie zabawy a puzzle spodobały mu się wyjątkowo. Mamy nadzieję, że spodoba się Wam pomysł na zabawę i tez wykonacie takie (lub podobne) zabawki dla Waszych maluszków :-)