Przejdź do głównej zawartości

Eksperyment "cytrynowo - tęczowe wulkany"

Od kilku już miesięcy bardzo się u nas zadomowiły eksperymenty :-) Jest to super zabawa a i nie mała dawka wiedzy :-) Dzisiaj zapraszamy Was na cytrynowo - tęczowe wulkany :-)Do przygotowania naszego eksperymentu potrzebowaliśmy:
- 6 cytryn (po jednej na dany kolor tęczy, oczywiście cytryn może być mniej lub więcej w zależności od preferencji, podobnie jak kolory),
- kolorowych farb,
- płynu do naczyń,
- sody oczyszczonej,
- patyczków,
- łyżeczki,
- noża
- i tacki.


Krok 1

Ścinamy nożem spód cytryn tak aby można było je postawić


Krok 2

Gdy nasze cytryny mogą już stać, od góry wydrążany wierzch w kształcie stożka


Krok 3

Nalewamy do każdej z cytryn odrobinę płynu do naczyńKrok 4

Następny krok to wyduszanie soków z cytryn. My w tym celu użyliśmy patyczków (należy pamiętać aby cały wyciśnięty sok pozostał w cytrynach).Krok 5

Gdy cytryny wydusiły z siebie ostatnie poty to znaczy soki :-) przechodzimy do zabarwienia naszych przyszłych wulkanów :-). Ignacy użył w tym celu farb, ale można również użyć barwników spożywczych.


Jak widać na załączonym poniżej obrazku, my wybraliśmy kolory tęczy :-)


Krok 6

Teraz pozostało już tylko nasypanie na każdą z cytryn sody oczyszczonej (pełną łyżeczkę)


... i obserwować :-)


...nasze małe "wulkany" wybuchają a kolorowa "lawa" wycieka przedostając się przez "krater" na zewnątrz :-)


Na efekt nie trzeba było długo czekać. Niemal natychmiast zauważalne zostało tworzenia się piany i "erupcja" lawy na zewnątrz. Reakcja do jakiej doszło pomiędzy sokiem z cytryny, płynem do naczyń a soda oczyszczoną dała spektakularny widok :-)


Po pierwszym zaskoczeniu i złapaniu oddechu Ignaś przeszedł do dalszej zabawy :-) Przy pomocy patyczka wyciskał sok z cytryny, co powodowało wzrost poziomu "wybuchu", tworząc piękny kolorowy efekt wybuchu wulkanu :-)

Przeprowadzenie eksperymentu było również idealnym pretekstem do powtórzenia słownictwa związanego z wulkanami, takimi jak: lawa, krater, erupcja czy wybuch. Po skończonej zabawie obejrzeliśmy filmik obrazujący wybuch prawdziwego wulkanu :-)


Aby zwiększyć efekt "wybuchu" można dolać soku z cytryny, spowoduje to szybsze a co ważniejsze większe spienianie. Nam niestety zabrakło w domu cytryn aby spróbować jaki dodatkowy sok przyniósł by efekt, ale następnym razem na pewno spróbujemy :-)Zabawa przednia :-)

Gdy erupcja dobiegła końca, pozostała po niej piękna tęcza  


A wszystko to dzięki angielskiemu chemikowi, który jako pierwszy uzyskał wodę sodową. Joseph Priestley, bo o nim mowa zapoczątkował erę napoi gazowanych :-)


Na koniec jeszcze kilka słów wyjaśnienia, dlaczego doszło do takie właśnie reakcji chemicznej.
Otóż przyczyna jest prosta. Sok z cytryna zawiera kwas cytrynowy, który przy zmieszaniu z sodą oczyszczoną poddaje się reakcji z wytworzeniem dwutlenku węgla i cytrynianu sodu, co powoduje, że ciecz nagazowuje się tworząc pęcherzyki.

Jako ciekawostkę dodam, że kwas cytrynowy bardzo często jest dodawany do napoi jako środek konserwujący i aromatyczny.


Nasz poprzedni tęczowy eksperyment :-)

Komentarze

 1. robiliśmy wulkany z cytryny przy okazji DnW tylko my wsypywalismy...nie zgadniesz...barwnik do jajek;) hehehe u nas obok sody i kwasku to podstawowy składnik w domu:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. o dobre z tymi barwnikami :-) mu na co dzień stosujemy farby do barwienia :-)

   Usuń
 2. Świetny pomysł. Spróbuję z moim Igunem

  OdpowiedzUsuń
 3. Super, działajcie, dobra zabawa gwarantowana;-)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami ", której pomysłodawczynią jest  Karolowamama .  Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy: - miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody. 

Niezbędnik każdego chłopaka oraz Niezbędnik akażdej dziewczyny. Jak ogarnąć dojrzewanie - Wydawnictwo Debit

Dziś chciałam Wam przybliżyć dwie bardzo wartościowe książki, które w bardzo prosty, przystępny a przy tym subtelny sposób opisują zmiany jakie powstają w ciele dojrzewającego nastolatka. Dwa niezbędniki, jeden skierowany do chłopców, drugi do dziewczynek, to książki, które powinny trafić w ręce każdego nastolatka. Publikacje ukazały się na rynku nakładem Wydawnictwa Debit .