Przejdź do głównej zawartości

Tęczowo - Guzikowy Wąż - Zabawka Kreatywna DIY

Ostatnio podczas "małych" porządków znalazłam "małe" pudełeczko, a w nim mnóstwo "zabawek", którymi Ignacy bawił się jako 2 - 3 - 4 - latek. Od razu zaświeciła mi się lampka. A może by tak je przejrzeć i wybrać kilka do zaprezentowania na blogu :-) Jak pomyślałam tak też zrobiłam, a efektem jest dzisiejszy post (pierwszy z serii ZABAWY 2-3 LATKÓW) :-)

Na pierwszy ogień poszła jedna z ulubionych 3 - letniego Ignasia, zabawek DIY "wąż tęczowo - guzikowy". Do wykonania naszego węza potrzebny jest filc (w 6 kolorach tęczy), guzik (stosunkowo duży), grubsza tasiemka, igłę i nitkę :-) (oczywiście kolory filcu możecie dobrać według własnych upodobań lub posiadanych kolorów filcu już w domu :-)


Gdy mamy wszystkie niezbędne materiały, możemy przystąpić do wykonania zabawki. Przygotowanie jej zajmuje nie więcej niż 15 minut.

Wycinamy z filcu określony kształt (ja zrobiłam prostokąty, ale równie dobrze możecie wyciąć koła, trójkąty, sześciokąty czy każdy inny kształt, wybór należy do Was :-)). Wielkość kształtu też zależy od Was :-) (ważne żeby nie były za małe). Ja takich kształtów wycięłam 18 (wszystkie jednakowej wielkości, po 3 w każdym kolorze) Tutaj też ilość elementów nie ma znaczenia,może być dowolna. Następnie na każdym kawałku filcu (mniej więcej na środku) wycięłam otwór (takiej wielkości aby przeszedł przez niego wcześniej przygotowany guzik. :-). Ostatni etap przygotowań, to zawiązanie na jednym końcu tasiemki kokardki, a na drugim przyszycie guzika :-). I zabawka gotowa :-)


Podczas zabawy czyli "przeciągania" guzika z tasiemką przez filc dziecko ćwiczy:

- motorykę małą,
- prawidłowy chwyt,
- koordynację wzrokowo - ruchową,
- mogą uczyć się również kolorów np.w języku angielskim.Ignaś jako 3 latek uwielbiał zabawy wężem :-) z czasem jednak wyrósł z niej (jak z wielu innych :-( ) ale gdy ostatnio ją wyciągnęłam, to z dużą radością i sentymentem zasiadł do zabawy :-)


Oczywiście możliwości kolorystycznych jest bardzo dużo,wszystko zależy od inwencji dziecka. Podobnie jest z kształtami (można np. zrobić każdy kolor filca w innym kształcie) podobnie jak poprzednio, możliwości jest wiele :-)


Efekt końcowy :-)
Elementy można również wykorzystać do tworzenia sekwencji :-)Zachęcamy do wykorzystania własnego węża :-)

Komentarze

 1. Super! Świetna zabawa ćwicząca małe paluszki - brawo dla pomysłowej mamy (y)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :-) dzięki, "staroć" wygrzebany z dna pudła hihi, ale muszę przyznać, że zabawka się sprawdza :-)

   Usuń
 2. Oby więcej takich pomysłów,widać pełne skupienie u dziecka i to najważniejsze :)

  OdpowiedzUsuń
 3. ale macie super pomysly :)
  https://gabrysiowetestowaniee.blogspot.com/2016/08/apteczka-maego-pacjenta-czyli-co.html?showComment=1472326390118#c200372059266304191

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna sprawa, że można również samodzielnie zrobić właśnie takie zabawki. Ja jestem zdania, że także bardzo fajnie sprawdzają się figurki koni Schleich https://modino.pl/figurki-schleich-konie które właśnie do zabawy nadają się doskonale.

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami", której pomysłodawczynią jest Karolowamama
Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy:
- miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody. 

Eksperyment "Rozkwitający kwiat" - PROJEKT PIĄTKI Z EKSPERYMENTAMI

Eksperyment "rozkwitający kwiat" prezentujemy dzisiaj w ramach projektu "PIĄTKI Z EKSPERYMENTAMI", to właśnie  dzięki niemu w każdy piątek opisujemy co najmniej jeden przeprowadzony przez nas eksperyment, a o całej inicjatywie możecie przeczytać TUTAJ.