Przejdź do głównej zawartości

Tęczowo - Guzikowy Wąż - Zabawka Kreatywna DIY

Ostatnio podczas "małych" porządków znalazłam "małe" pudełeczko, a w nim mnóstwo "zabawek", którymi Ignacy bawił się jako 2 - 3 - 4 - latek. Od razu zaświeciła mi się lampka. A może by tak je przejrzeć i wybrać kilka do zaprezentowania na blogu :-) Jak pomyślałam tak też zrobiłam, a efektem jest dzisiejszy post (pierwszy z serii ZABAWY 2-3 LATKÓW) :-)

Na pierwszy ogień poszła jedna z ulubionych 3 - letniego Ignasia, zabawek DIY "wąż tęczowo - guzikowy". Do wykonania naszego węza potrzebny jest filc (w 6 kolorach tęczy), guzik (stosunkowo duży), grubsza tasiemka, igłę i nitkę :-) (oczywiście kolory filcu możecie dobrać według własnych upodobań lub posiadanych kolorów filcu już w domu :-)


Gdy mamy wszystkie niezbędne materiały, możemy przystąpić do wykonania zabawki. Przygotowanie jej zajmuje nie więcej niż 15 minut.

Wycinamy z filcu określony kształt (ja zrobiłam prostokąty, ale równie dobrze możecie wyciąć koła, trójkąty, sześciokąty czy każdy inny kształt, wybór należy do Was :-)). Wielkość kształtu też zależy od Was :-) (ważne żeby nie były za małe). Ja takich kształtów wycięłam 18 (wszystkie jednakowej wielkości, po 3 w każdym kolorze) Tutaj też ilość elementów nie ma znaczenia,może być dowolna. Następnie na każdym kawałku filcu (mniej więcej na środku) wycięłam otwór (takiej wielkości aby przeszedł przez niego wcześniej przygotowany guzik. :-). Ostatni etap przygotowań, to zawiązanie na jednym końcu tasiemki kokardki, a na drugim przyszycie guzika :-). I zabawka gotowa :-)


Podczas zabawy czyli "przeciągania" guzika z tasiemką przez filc dziecko ćwiczy:

- motorykę małą,
- prawidłowy chwyt,
- koordynację wzrokowo - ruchową,
- mogą uczyć się również kolorów np.w języku angielskim.Ignaś jako 3 latek uwielbiał zabawy wężem :-) z czasem jednak wyrósł z niej (jak z wielu innych :-( ) ale gdy ostatnio ją wyciągnęłam, to z dużą radością i sentymentem zasiadł do zabawy :-)


Oczywiście możliwości kolorystycznych jest bardzo dużo,wszystko zależy od inwencji dziecka. Podobnie jest z kształtami (można np. zrobić każdy kolor filca w innym kształcie) podobnie jak poprzednio, możliwości jest wiele :-)


Efekt końcowy :-)
Elementy można również wykorzystać do tworzenia sekwencji :-)Zachęcamy do wykorzystania własnego węża :-)

Komentarze

 1. Super! Świetna zabawa ćwicząca małe paluszki - brawo dla pomysłowej mamy (y)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :-) dzięki, "staroć" wygrzebany z dna pudła hihi, ale muszę przyznać, że zabawka się sprawdza :-)

   Usuń
 2. Oby więcej takich pomysłów,widać pełne skupienie u dziecka i to najważniejsze :)

  OdpowiedzUsuń
 3. ale macie super pomysly :)
  https://gabrysiowetestowaniee.blogspot.com/2016/08/apteczka-maego-pacjenta-czyli-co.html?showComment=1472326390118#c200372059266304191

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Czym zająć malucha#14 - zabawa sensoryczna z woreczkami na lód

Dzisiaj wraz z Nikosiem chcieliśmy Wam pokazać kolejną zabawę sensoryczną, którą synek bardzo lubi. Przygotowanie jej jest szybkie i wymaga minimum nakładów finansowych. Wystarczy woreczek na kostki lodu kilkanaście koralików i woda. Oczywiście można także dać dziecku sam woreczek z wodą bez koralików, jedna te są dużą atrakcją dla malucha a ich dotykanie i próby przesuwania dodatkowo ćwiczą motorykę małą :-) Poniżej kilka kadrów z zabawy :-)

Jak przygotować woreczek

Na początek należy włożyć koraliki do woreczka. Robimy to otworem przez który nalewa się wodę. Gdy koraliki są już w woreczku, należy je delikatnie poprzesuwać do poszczególnych przegródek. Gdy koralika są już umieszczone nalewamy wodę i zawiązujemy woreczek :-) 

I liczymy na to, że dołączycie do zabawy :-) 
P.S. Woreczki szybko pękają więc przygotujcie się na mokrą zabawę z koniecznością wycierania podłogi :-)

Czym zając malucha#17 - puzzle sensoryczne DIY

Dziś u nas kolejna zabawa, tym razem z puzzlami sensorycznymi w roli głównej. Nikoś bardzo lubi takie zabawy a puzzle spodobały mu się wyjątkowo. Mamy nadzieję, że spodoba się Wam pomysł na zabawę i tez wykonacie takie (lub podobne) zabawki dla Waszych maluszków :-)