Przejdź do głównej zawartości

Posrebrzane jajko - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Mamy piątek, mamy wakacje, mamy kolejny eksperyment. Tym razem sięgnęliśmy po raz drugi po jajko :-). Do wykonania eksperymentu potrzebowaliśmy: 
- jajka, 
- wody w miseczce, 
- świeczki i zapalniczki (zapałek).
Nie mieliśmy zamiaru sprawdzać czy jajko jest ugotowane czy nie. Naszym celem było spowodować by stało się srebrne :-) Czy man się to udało? Popatrzcie na filmik poniżej :-)

Efekt jaki uzyskaliśmy podczas pierwszej próby (jajko nie było wcześniej zamoczone).


Efekt uzyskany podczas drugiej próby (jajko było poprzednio już zamoczone w wodzie)


A jak do tego doszło? Wbrew pozorom bardzo prosto :-) Pierwsze co należy, to nad zapaloną świeczką "okopcić" jajko (UWAGA: przy tej czynności musi asystować osoba dorosła).
Gdy nasze jajo jest już "okopcone"...


...delikatnie wkładamy je do zimnej wody. Jajko będąc w wodzie w miejscu gdzie zostało"okopcone" sprawia wrażenie jakby było koloru srebrnego. (Niestety zdjęcia nie odzwierciedlają dokładnie otrzymanego przez nas efektu. Filmik natomiast ukazuje go idealnie).

Po wyciągnięciu jajka z wody miejsce "okopcone" ponownie ma kolor czarny.


Nasze doświadczenie wykonaliśmy dwukrotnie :-) za każdym razem otrzymując ten sam efekt :-)

Przy obu próbach najlepszy efekt otrzymaliśmy podczas pierwszego zanurzenia jajka w wodzie. "Okopcenie" było suche i wtedy właśnie najlepiej widoczne było "posrebrzenie" jaja :-). Kolejne zamoczenia również sprawiały, że złudzenie występowania kolory srebrnego na jajku się pojawiało, jednak, było ono znacznie mniej intensywne (spowodowane to było spłukiwaniem się sadzy z jajka, przy każdym kolejnym zanurzeniu w wodzie).


I jeszcze kilka zdań, dlaczego tak się dzieje. Otóż sadza, która powstała na jajku nie ma idealnie gładkiej powierzchni, jest porowata,  ponadto powstałe na niej kanaliki, są tak małe, że woda nie może się nich dostać w wyniku czego powstają małe soczewki powodujące w wodzie złudzenie koloru srebrnego.


Wpis powstał w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami" Nasze poprzednie eksperymenty w ramach "Wakacyjnych PIĄTKÓW..."Komentarze

Publikowanie komentarza

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami", której pomysłodawczynią jest Karolowamama
Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy:
- miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody. 

Eksperyment "Rozkwitający kwiat" - PROJEKT PIĄTKI Z EKSPERYMENTAMI

Eksperyment "rozkwitający kwiat" prezentujemy dzisiaj w ramach projektu "PIĄTKI Z EKSPERYMENTAMI", to właśnie  dzięki niemu w każdy piątek opisujemy co najmniej jeden przeprowadzony przez nas eksperyment, a o całej inicjatywie możecie przeczytać TUTAJ.