Przejdź do głównej zawartości

Mistrz GETRIKO Wydawnictwa Epideixis - PROJEKT "Grajmy"

Dzisiaj chcemy Wam przybliżyć bardzo ciekawą grę logiczną, której pomysłodawcą jest dr Jan Amos Jelinek, mowa oczywiście o grze Mistrz GETRIKO Wydawnictwa Epideixis. Nie tak dawno pisałam również o "najmłodszym bracie" GETRIKO - KUBIKU :-)Słowo GETRIKO zostało utworzone z połączenia trzech sylab GE (tzn. geometria) TRI (tzn. oparta na trójkątach) oraz KO (tzn. kombinatoryka). Z czego jasno wynika, iż Mistrz GETRIKO to mistrz kombinatoryki opartej na trójkątach.


Gra na pozór wydawać by się mogła niepozorną, gdyż w jej skład wchodzi bowiem jedynie siedem tekturowych trójkątów, każdy w innym kolorze oraz 48 okrągłych kart z wzorami.Celem gry jest manipulowanie i przestawianie kolorowych trójkątów w początkowym wzorze, tak aby być pierwszym, który ułoży wcześniej wylosowany wzór. Inni gracze nie widzą swoich wzorów na wzajem, więc nikt tak na prawdę nie wie do jakich układu dążą jego przeciwnicy. Bardzo ważną zasadą w grze jest fakt, iż kolory trójkątów nie mają znaczenia przy układaniu wzoru, liczy się sam wzór.Gra jest wspaniałym treningiem zwojów mózgowych. Podczas gry dzieci rozwijają:

- spostrzegawczość,
- myślenie kombinatoryczne,
- myślenie logiczne,
- intuicję geometryczną,
- wyobraźnię
- analizę i syntezę wzrokową,
- planowanie ruchów,
- przewidywanie ruchów przeciwnika.


Ignaś grywa w Mistrza GETRIKO już ponad rok i mimo, iż gra przeznaczona jest dla dzieci od 8 lat, u nas sprawdziła się już u 5 - latka. Oczywiście na początku musiałam mu wytłumaczyć kwestę kolorów, bo uparcie dążył do ułożenia wzoru zgodnie z kolorami :-) ale po kilku rozgrywkach szybko zrozumiał zasady i od tamtej pory grywamy bardzo często. Jest to gra, która towarzyszy nam podczas rodzinnych wyjazdów i pikników. Zgrabne, poręczne pudełko zawsze zmieści się do plecaka :-)  


Dla młodszych dzieci, elementy gry można wykorzystać to świetnej zabawy, która rozwijać będzie umiejętności analizy i syntezy wzrokowej. Dziecko losuje jeden z wzorów a następnie stara się ułożyć taki sam z kolorowych trójkątów. Przykład na załączonym poniżej krótkim filmiku :-) To właśnie z takimi zabawami rozpoczęła się Ignasia przygoda z Mistrzem GETRIKO Grę można kupić TUTAJ 


Wpis powstał w ramach projektu #grajmyKomentarze

 1. Bardzo interesująca gra, ciekawe czy moja Myszka dałaby radę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trudno mi powiedzieć, ale myślę, że warto spróbować, gra nie rujnuje kieszeni a wersja dla mniejszych dzieci też jest interesująca.

   Usuń
 2. Fajna 😃 bardzo podobna mi się to, że z młodszymi dziećmi, a takowe właśnie posiadam, można potraktować tę grę jak mozaikę do układania 😃

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też lubię jak grę można wykorzystać na kilka sposobów :-)

   Usuń
 3. A mnie ta gra wydała się skomplikowana...

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Czym zająć malucha#14 - zabawa sensoryczna z woreczkami na lód

Dzisiaj wraz z Nikosiem chcieliśmy Wam pokazać kolejną zabawę sensoryczną, którą synek bardzo lubi. Przygotowanie jej jest szybkie i wymaga minimum nakładów finansowych. Wystarczy woreczek na kostki lodu kilkanaście koralików i woda. Oczywiście można także dać dziecku sam woreczek z wodą bez koralików, jedna te są dużą atrakcją dla malucha a ich dotykanie i próby przesuwania dodatkowo ćwiczą motorykę małą :-) Poniżej kilka kadrów z zabawy :-)

Jak przygotować woreczek

Na początek należy włożyć koraliki do woreczka. Robimy to otworem przez który nalewa się wodę. Gdy koraliki są już w woreczku, należy je delikatnie poprzesuwać do poszczególnych przegródek. Gdy koralika są już umieszczone nalewamy wodę i zawiązujemy woreczek :-) 

I liczymy na to, że dołączycie do zabawy :-) 
P.S. Woreczki szybko pękają więc przygotujcie się na mokrą zabawę z koniecznością wycierania podłogi :-)

Czym zając malucha#17 - puzzle sensoryczne DIY

Dziś u nas kolejna zabawa, tym razem z puzzlami sensorycznymi w roli głównej. Nikoś bardzo lubi takie zabawy a puzzle spodobały mu się wyjątkowo. Mamy nadzieję, że spodoba się Wam pomysł na zabawę i tez wykonacie takie (lub podobne) zabawki dla Waszych maluszków :-)