Przejdź do głównej zawartości

Jak zdobyć Nagrodę Nobla? - Wydawnictwo Muchomor

Czy rozpoczęliście się już przygotowywać do zdobycia Nagrody Nobla? W jakiej dziedzinie działacie? A może szykujecie swoje dzieci, aby w przyszłości dokonały odkrycia na miarę Nagrody Nobla? My nasze przygotowania postanowiliśmy rozpocząć od lektury Jak zdobyć Nagrodę Nobla Katarzyny Radziwiłł :-)Książka wydana przez Wydawnictwo Muchomor, jest ogromną skarbnicą wiedzy na temat nie tylko samej Nagrody, ale również wszystkiego co z nią się wiąże. Młody czytelnik poznaję historię rodziny Noblów, począwszy od Immanuela Nobla (ojca Alfreda). Przedstawiona jest długa droga Alfreda, którą kroczył przez lata aby zdobyć sławę i majątek. Wspomniano również o rodzinnej tragedii Noblów, gdy to podczas jednego z eksperymentów zginął najmłodszy brat Alfreda - Emil.  


Pierwszy rozdział książki poświęcony jest całej historii Nagrody. Dowiadujemy się z niej m. in. w jakich dziedzinach można zdobyć nagrodę, kto decyduje o jej przyznaniu, i kto może zgłosić kandydaturę oraz jak wygląda ceremonia rozdania Nagród. Ponadto pojawia się wiele ciekawostek. Przedstawiony jest opis nagrody, oraz jak ubierają się goście zaproszeni na ceremonię. Poznajemy również menu jakie było zaserwowane podczas gal w 1913, 1931, 1980 oraz 1994 roku.

Klika danych statystycznych umieszczonych w książce, uświadamia nam jakie mamy szanse na jej zdobycie :-)


Każdy kolejny rozdział poświęcony jest jednemu z dziedzin w której nagroda jest przyznawana. Poznajemy w nich sylwetki wybranych noblistów w poszczególnych kategoriach. I tak w dziedzinie Pokojowej Nagrody Nobla poznajemy 12 jej zdobywców, wśród nich wymieniony zostaje Lech Wałęsa, który zdobył Nagrodę w 1983 roku. Także 12 laureatów poznajemy z dziedziny Literatury. Tutaj aż czterech polaków zostaje opisanych. Za odkrycia w dziedzinie medycyny książka przedstawia sylwetki dziewięciu Laureatów. Fizyka to kolejny dział, w którym gremium wyłania zwycięzców. Dzięki książce poznajemy ich aż dziesięciu w tym Marię Składowską - Curie oraz jej męża Piotra. Chemia to kolejna dziedzina, w której poznajemy dziewięciu jej laureatów. Jako ostatnia jest ekonomia (jest to jedyna dziedzina,która została ustalona już po śmierci Alfreda Nobla). Tutaj poznajemy zaledwie pięciu jej laureatów.

\
Całość doskonale uzupełniają czarno - białe ilustracje autorstwa Dniela de Latoura.


Bardzo ciekawa książka, która swą formą zachęca i intryguje młodego czytelnika. Krótkie rozdziały, interesujące opisy i ciekawostki, to wszystko sprawia, że książka wzbudza ciekawość a tym samym zachęca do jej lektury.


Tytuł - Jak zdobyć Nagrodę Nobla
Autor - Katarzyna Radziwiłł
Wydawnictwo - Muchomor
Ilustracje - Daniel de Latour
Rok wydania - 2015
Liczba stron - 106
Oprawa - twarda 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami", której pomysłodawczynią jest Karolowamama
Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy:
- miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody. 

Eksperyment "Rozkwitający kwiat" - PROJEKT PIĄTKI Z EKSPERYMENTAMI

Eksperyment "rozkwitający kwiat" prezentujemy dzisiaj w ramach projektu "PIĄTKI Z EKSPERYMENTAMI", to właśnie  dzięki niemu w każdy piątek opisujemy co najmniej jeden przeprowadzony przez nas eksperyment, a o całej inicjatywie możecie przeczytać TUTAJ.