Przejdź do głównej zawartości

Nikitin Material N4 Building blocks

Do czego może służyć 8 zwykłych drewnianych prostokątnych klocków? Dzisiaj Wam pokażemy, że do wielu ciekawych zabaw. Zestaw Building blocks z serii Nikitin Materials N4 to właśnie 8 prostych, drewnianych, prostokątnych klocków i dołączona do zestawu książeczka, zawierająca ćwiczenia, wzory do odwzorowywania.W książeczce znajdują się zadania podzielone na 4 różne kategorie i stopnie trudności. Od bardzo łatwych dwuelementowych konstrukcji w serii zadań A, po wieloelementowe układy w serii B. Seria C zawiera rzuty jednego klocka (najłatwiejsza seria wraz z serią A), oraz seria D w której znajduje się aż 29 rzutów konstrukcji złożonych. Ta część jest tzw. częścią główną, poprzednie trzy serie są wprowadzeniem do zabawy, zapoznaniem się z zasadami gry. 


Przykładowy układ z serii A


Przykład z serii B

Serię C pominęliśmy :-) i przeszliśmy bezpośrednio do serii D.

W tym wariancie każde zadanie składa się z trzech rzutów określonego układu. Pierwszy z góry od lewej strony rysunek przedstawia rzut układu widzianego z przodu, rysunek znajdujący się obok pierwszego przedstawia układ widziany z boku, natomiast ostatni rysunek znajdujący się poniżej ukazuje rzut konstrukcji widziany z góry.

Cel gry:
Ułożyć taką konstrukcję z klocków aby wszystkie trzy rzuty zgadzały się z podanymi w zadaniu.    

No to czas na rzutowanie :-)

Seria D2


 ...rzut boczny...


...oraz z góry.


Seria D4

Rzut widziany z przodu  konstrukcji...


...rzut boczny...


...oraz widziany z góry.


Seria D5

Rzut widziany z przodu  konstrukcji...


...rzut boczny...


...oraz widziany z góry


Seria D6

Rzut widziany z przodu  konstrukcji...


...rzut boczny...


...oraz widziany z góry.


Zabawa klockami rozwija:
- inteligencję przestrzenną,
- zdolność spostrzegania zmysłowego,
- rzeczowe działanie,
- wzbogacają dotychczasowe doświadczenia,
- rozwijają własny sposób myślenia,
- rozwijają wyobraźnię.

Seria D7


Rzut widziany z przodu  konstrukcji...


...rzut boczny


...oraz z góry (tutaj na zdjęciu, książeczka powinna być obrócona w stronę w którą konstrukcaj była układana .-)


Seria D8
Rzut widziany z przodu  konstrukcji......rzut boczny...


...oraz widziany z góry.


Seria D10

Rzut widziany z przodu  konstrukcji...


...rzut boczny...


...oraz widziany z góry.


Ignacy w grę gra już dłuższy czas, sprawia mu ogromna satysfakcję ułożenie kolejnych układów. Choć przyznać muszę, że jest kilka do których zasiada ale jeszcze nie wdało mu się ułożyć prawidłowo. Jak pasuje przód i bok to góra jest inaczej i na odwrót :-) No cóż gra posłuży nam jeszcze przez lata :-)   

Na koniec kilka przykładów rzutów z wyższej półki :-) Nad nimi Ignacy (i ja) jeszcze pracujemy :-)

Grę stworzyło małżeństwo Lena i Borys Nikitin ze Związku Radzieckiego w latach 60 ubiegłego wieku. Założeniem ich metody jest dostarczenie dziecku już od kołyski jak najwięcej różnego rodzaju możliwości do twórczego działania i zachęcać do odkrywania, przy jednoczesnym nacisku na samodzielne podejmowanie prób działania. Małżeństwo poddało próbie ponad 5 000 dzieci i udowodnili naukowo tezę Marii Montessori o bezpowrotnym wygaśnięciu możliwości wykorzystywanie efektywnego rozwoju zdolności dziecka. 

Wpis powstał w ramach projektu #‎grajmy‬ 


Zestaw Nikitin Material N3 opisałam TUTAJ 

Komentarze

 1. WOW, wygląda na całkiem trudną i wciągającą :) Obawiam się że przy moim braku wyobraźni przestrzennej, sama miałabym z tymi trudniejszymi zadaniami problem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja się przyznaję bez bicia, że kilku ostatnich jeszcze nie ułożyłam. W książeczce nie ma odpowiedzi więc nie można podglądnąć :-)

   Usuń
 2. bardzo lubię takie, tylko pozornie proste, zabawki
  ale o tezie o "bezpowrotnym wygaśnięciu" pierwsze słyszę - mogłabyś podesłać mi jakiś link do tego dowodu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. http://www.pssp.edu.pl/wp-content/uploads/2010/08/Pedagogika-Marii-Montessori.pdf
   O tezie i pedagogice Marii Montessori pamiętam jeszcze ze studiów. W linku powyżej masz krótką charakterystykę jej koncepcji

   Usuń
 3. Nic a nic prosta ta ukladanka. :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kilka klocków a ile możliwości!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Czym zająć malucha#14 - zabawa sensoryczna z woreczkami na lód

Dzisiaj wraz z Nikosiem chcieliśmy Wam pokazać kolejną zabawę sensoryczną, którą synek bardzo lubi. Przygotowanie jej jest szybkie i wymaga minimum nakładów finansowych. Wystarczy woreczek na kostki lodu kilkanaście koralików i woda. Oczywiście można także dać dziecku sam woreczek z wodą bez koralików, jedna te są dużą atrakcją dla malucha a ich dotykanie i próby przesuwania dodatkowo ćwiczą motorykę małą :-) Poniżej kilka kadrów z zabawy :-)

Jak przygotować woreczek

Na początek należy włożyć koraliki do woreczka. Robimy to otworem przez który nalewa się wodę. Gdy koraliki są już w woreczku, należy je delikatnie poprzesuwać do poszczególnych przegródek. Gdy koralika są już umieszczone nalewamy wodę i zawiązujemy woreczek :-) 

I liczymy na to, że dołączycie do zabawy :-) 
P.S. Woreczki szybko pękają więc przygotujcie się na mokrą zabawę z koniecznością wycierania podłogi :-)

Czym zając malucha#17 - puzzle sensoryczne DIY

Dziś u nas kolejna zabawa, tym razem z puzzlami sensorycznymi w roli głównej. Nikoś bardzo lubi takie zabawy a puzzle spodobały mu się wyjątkowo. Mamy nadzieję, że spodoba się Wam pomysł na zabawę i tez wykonacie takie (lub podobne) zabawki dla Waszych maluszków :-)