Przejdź do głównej zawartości

Nikitin Material N4 Building blocks

Do czego może służyć 8 zwykłych drewnianych prostokątnych klocków? Dzisiaj Wam pokażemy, że do wielu ciekawych zabaw. Zestaw Building blocks z serii Nikitin Materials N4 to właśnie 8 prostych, drewnianych, prostokątnych klocków i dołączona do zestawu książeczka, zawierająca ćwiczenia, wzory do odwzorowywania.W książeczce znajdują się zadania podzielone na 4 różne kategorie i stopnie trudności. Od bardzo łatwych dwuelementowych konstrukcji w serii zadań A, po wieloelementowe układy w serii B. Seria C zawiera rzuty jednego klocka (najłatwiejsza seria wraz z serią A), oraz seria D w której znajduje się aż 29 rzutów konstrukcji złożonych. Ta część jest tzw. częścią główną, poprzednie trzy serie są wprowadzeniem do zabawy, zapoznaniem się z zasadami gry. 


Przykładowy układ z serii A


Przykład z serii B

Serię C pominęliśmy :-) i przeszliśmy bezpośrednio do serii D.

W tym wariancie każde zadanie składa się z trzech rzutów określonego układu. Pierwszy z góry od lewej strony rysunek przedstawia rzut układu widzianego z przodu, rysunek znajdujący się obok pierwszego przedstawia układ widziany z boku, natomiast ostatni rysunek znajdujący się poniżej ukazuje rzut konstrukcji widziany z góry.

Cel gry:
Ułożyć taką konstrukcję z klocków aby wszystkie trzy rzuty zgadzały się z podanymi w zadaniu.    

No to czas na rzutowanie :-)

Seria D2


 ...rzut boczny...


...oraz z góry.


Seria D4

Rzut widziany z przodu  konstrukcji...


...rzut boczny...


...oraz widziany z góry.


Seria D5

Rzut widziany z przodu  konstrukcji...


...rzut boczny...


...oraz widziany z góry


Seria D6

Rzut widziany z przodu  konstrukcji...


...rzut boczny...


...oraz widziany z góry.


Zabawa klockami rozwija:
- inteligencję przestrzenną,
- zdolność spostrzegania zmysłowego,
- rzeczowe działanie,
- wzbogacają dotychczasowe doświadczenia,
- rozwijają własny sposób myślenia,
- rozwijają wyobraźnię.

Seria D7


Rzut widziany z przodu  konstrukcji...


...rzut boczny


...oraz z góry (tutaj na zdjęciu, książeczka powinna być obrócona w stronę w którą konstrukcaj była układana .-)


Seria D8
Rzut widziany z przodu  konstrukcji......rzut boczny...


...oraz widziany z góry.


Seria D10

Rzut widziany z przodu  konstrukcji...


...rzut boczny...


...oraz widziany z góry.


Ignacy w grę gra już dłuższy czas, sprawia mu ogromna satysfakcję ułożenie kolejnych układów. Choć przyznać muszę, że jest kilka do których zasiada ale jeszcze nie wdało mu się ułożyć prawidłowo. Jak pasuje przód i bok to góra jest inaczej i na odwrót :-) No cóż gra posłuży nam jeszcze przez lata :-)   

Na koniec kilka przykładów rzutów z wyższej półki :-) Nad nimi Ignacy (i ja) jeszcze pracujemy :-)

Grę stworzyło małżeństwo Lena i Borys Nikitin ze Związku Radzieckiego w latach 60 ubiegłego wieku. Założeniem ich metody jest dostarczenie dziecku już od kołyski jak najwięcej różnego rodzaju możliwości do twórczego działania i zachęcać do odkrywania, przy jednoczesnym nacisku na samodzielne podejmowanie prób działania. Małżeństwo poddało próbie ponad 5 000 dzieci i udowodnili naukowo tezę Marii Montessori o bezpowrotnym wygaśnięciu możliwości wykorzystywanie efektywnego rozwoju zdolności dziecka. 

Wpis powstał w ramach projektu #‎grajmy‬ 


Zestaw Nikitin Material N3 opisałam TUTAJ 

Komentarze

 1. WOW, wygląda na całkiem trudną i wciągającą :) Obawiam się że przy moim braku wyobraźni przestrzennej, sama miałabym z tymi trudniejszymi zadaniami problem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja się przyznaję bez bicia, że kilku ostatnich jeszcze nie ułożyłam. W książeczce nie ma odpowiedzi więc nie można podglądnąć :-)

   Usuń
 2. bardzo lubię takie, tylko pozornie proste, zabawki
  ale o tezie o "bezpowrotnym wygaśnięciu" pierwsze słyszę - mogłabyś podesłać mi jakiś link do tego dowodu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. http://www.pssp.edu.pl/wp-content/uploads/2010/08/Pedagogika-Marii-Montessori.pdf
   O tezie i pedagogice Marii Montessori pamiętam jeszcze ze studiów. W linku powyżej masz krótką charakterystykę jej koncepcji

   Usuń
 3. Nic a nic prosta ta ukladanka. :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kilka klocków a ile możliwości!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami ", której pomysłodawczynią jest  Karolowamama .  Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy: - miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody. 

Fakty i mity o bujaku Good Wood Poland

Kochani dzisiaj mamy dla Was wpis na który duża część z Was czekała od dawna. Dziś bierzemy pod lupę bujak Good Wood Poland , sprzęt który od kiedy pojawił się na rynku, kilka lat temu, stale wzbudza duże zainteresowanie. Obserwując grupy na facebooku, z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, iż jest to zabawka o którą najczęściej pytają rodzice. I nic w tym dziwnego. Po pierwsze jest tu kwestia ekonomiczna. Bujak to dość spory wydatek i każdy przed jego zakupem chce (choć mniej więcej) wiedzieć za co płaci. Po drugie przed podjęciem decyzji o zakupie (zwłaszcza zestawy ze zjeżdżalnią) musimy mieć pewność, iż w naszym domu/mieszkaniu mamy wystarczającą przestrzeń do swobodnej zabawy na tym sprzęcie. Po trzecie dobrze jest się zorientować jakie są możliwości jej wykorzystania, aby nie okazało się, że bujak po tygodniu znudzi się dzieciom i będzie stał pod ścianą. Po czwarte i najważniejsze to bezpieczeństwo korzystania z zestawu oraz od jakiego wieku dziecko może z niego swobodnie