Przejdź do głównej zawartości

Kwiatki i rabatki! - Trefl - PROJEKT "Grajmy"

Idealna gra na letnie popołudnia spędzone w ogrodzie. Kwiatki i rabatki! z serii KOALA MĄDRALA BAWI I UCZY od Trefla to bardzo przyjemna gra rodzinna, która swoją tematyką oraz prostotą sprawia, że dzieciaki zasiadają do niej z radością. 
W skład gry wchodzi 48 tekturowych plakietek. Każda plakietka na rewersie numer od 1 do 4, które oznaczają ilość różnych gatunków kwiatków na jej awersie. Spośród plakietek z numerem 4 znajdują się trzy "specjalne" plakietki, które zastępują każdy kolor. Mogą być dołożone w dowolnym miejscu, do nich również mogą być dokładane dowolne plakietki (nie posiadają one wartości punktowej, ale ułatwiają komponowanie rabatek).

Aby rozpocząć grę należy rozłożyć wszystkie plakietki na stole (podłodze) rewersem do góry.


Celem gry jest zbudowanie własnego ogrodu przez każdego z graczy, tak aby zawierał jak największą rabatkę w jednym (dowolnym) kolorze oraz zawierał w swoim obrysie jak największy prostokąt. Gracze wykonują ruchy w kolejności  zgodnej z ruchem wskazówek zegara. W swoim ruchy,każdy z graczy losuje jedną plakietkę, a następnie dokłada ją do swojej rabatki.

Należy jednak pamiętać o kilku zasadach:
1. Każdy gracz buduje swój własny ogród i tylko do niego może dokładać wylosowaną plakietkę.
2. Wylosowaną plakietkę należy natychmiast dołożyć do układu, nie można jej zostawić na później.
3. Plakietka raz ułożona nie może zmienić swojego położenia.
4. Przy dokładaniu kolejnego kartonika wszystkie jego boki musza pasować kolorem do przylegających pól.
5. Nowa plakietka musi być dołożona tak aby stykała się przynajmniej jednym bokiem z wcześniej położonymi plakietkami (oczywiście wyjątkiem jest tutaj pierwszy ruch).
6. Gdy gracz nie ma możliwości położenia wylosowanej plakietki, należy ją odłożyć a ruch przechodzi na kolejnego gracza.
7. W końcowej punktacji biorą udział tylko te rabatki, które dookoła otoczone są skopaną ziemią.


Podczas gry dzieci ćwiczą:
- myślenie strategiczne,
- komunikację językową,
- podejmowanie decyzji,
- spostrzegawczość,
- pamięć,
- samodzielność,
- koncentrację.
Gra przeznaczona dla dzieci od 4 roku życia. Grać w niż może od 2 do 4 graczy.


Zakończenie gry następuje w momencie gdy w puli nie ma już plakietek do wykorzystania.

Aby obliczyć sumę punktów za ogród należy dodać do siebie:
- liczbę trójkątów składających się na największą zamkniętą rabatkę oraz
- liczba plakietek wchodzących w skład największego prostokąta wpisanego w ogród.

Ignacego rabatka z z 12 punktami


Moja rabatka z 4 punktami :-(Możliwe są też inne wersje zliczania punktów:
- biorąc pod uwagę jedynie liczbę kwiatów w zamkniętej rabatce,
- biorąc tylko pod uwagę liczbę plakietek w w największym prostokącie,
- można zliczyć liczbę kwiatów w poszczególnych rabatkach dla każdego koloru i określić zwycięzców dla każdego z 6 kolorów,
- oraz można wyłonić ogrodnika jako zwycięzce gry. Tutaj zlicz się punkty za każdy trójkąt tworzący zamkniętą rabatkę ze wszystkich kolorów.

Wpis powstał w ramach projektu  ‪#‎grajmy‬

Komentarze

  1. Świetne wpisy. Dodałam Wasz blog do ulubionych :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Budowanie?? Super! My ostatnio wciąż budujemy domek, więc ogród byłby miłą odmianą :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Czytalam juz o tym Waszym domku :-) jest super, chyba się skusimy na nią :-)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami ", której pomysłodawczynią jest  Karolowamama .  Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy: - miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody. 

Fakty i mity o bujaku Good Wood Poland

Kochani dzisiaj mamy dla Was wpis na który duża część z Was czekała od dawna. Dziś bierzemy pod lupę bujak Good Wood Poland , sprzęt który od kiedy pojawił się na rynku, kilka lat temu, stale wzbudza duże zainteresowanie. Obserwując grupy na facebooku, z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, iż jest to zabawka o którą najczęściej pytają rodzice. I nic w tym dziwnego. Po pierwsze jest tu kwestia ekonomiczna. Bujak to dość spory wydatek i każdy przed jego zakupem chce (choć mniej więcej) wiedzieć za co płaci. Po drugie przed podjęciem decyzji o zakupie (zwłaszcza zestawy ze zjeżdżalnią) musimy mieć pewność, iż w naszym domu/mieszkaniu mamy wystarczającą przestrzeń do swobodnej zabawy na tym sprzęcie. Po trzecie dobrze jest się zorientować jakie są możliwości jej wykorzystania, aby nie okazało się, że bujak po tygodniu znudzi się dzieciom i będzie stał pod ścianą. Po czwarte i najważniejsze to bezpieczeństwo korzystania z zestawu oraz od jakiego wieku dziecko może z niego swobodnie