Przejdź do głównej zawartości

Gra logiczna "Kubik" od Wydawnictwa Epideixis

Wszyscy Ci, którzy śledzą nas dłuższy czas wiedzą, że Ignacy ma kilka "miłości". Jedną z nich są gry, w każdym tego słowa znaczeniu. Począwszy od gier planszowych przez karciane i zręcznościowe po logiczne łamigłówki. Każdy z tych rodzajów gier charakteryzuje się specyficznymi założeniami. Gry planszowe i karciane to świetna rozrywka dla całej rodziny i przyjaciół. Gry zręcznościowe to poza dużą ilością śmiechu wspaniały trening motoryki małej. Natomiast gry logiczne poza treningiem logicznego myślenia, w większości charakteryzują się tym, iż są przeznaczone dla jednego gracza i raczej nie możliwa jest wspólna zabawa.

Jednak od każdej reguły są wyjątki (niebyły by wszak regułami :-)). Przez ostatnie dwa tygodnie mamy przyjemność "rozpracowywać" właśnie taką grę. Gra logiczna "Kubik" od Wydawnictwa Epideixis, jest wręcz genialnym połączeniem gry logicznej oraz wspaniałej zabawy podczas wspólnych rozgrywek rodzinnych , gdyż w grze może jednocześnie uczestniczyć od 2 do 6 graczy. Gra jest najmłodszą siostrą po grze "Labirynt" i "Mistrzu Getriko" wydaną przez wydawnictwo. W pudełku znajduje się 5 drewnianych klocków - sześcianów, w pięciu  kolorach (żółtym, czerwonym, zielonym, niebieskim i fioletowym), 36 kart z wzorami oraz instrukcja (do gry należy również przygotować kartkę i coś do pisania).Gdy po raz pierwszy otworzyłam pudełko i miałam możliwość przejrzeć dokładnie jego zawartość, od razu nasunęły mi się pomysły na wykorzystanie elementów gry do innych zabaw, nie tylko do gry zgodnej z instrukcją :-)

Kolejne dni mijały nam na testowaniu nowego "cacuszka" i z każdym kolejnym odkrywaliśmy ogrom możliwości jakie dają karty ze zworami, i zdawało by się 5 niepozornych klocków. 

A więc przechodząc do konkretów, pokażemy Wam dzisiaj 6 naszych pomysłów na zabawy z wykorzystaniem elementów gry "Kubik"

Naszą przygodę rozpoczęliśmy od zabawy podczas której Ignacy musiał wykazać się spostrzegawczością, logicznym i przestrzennym myśleniem. Postanowiliśmy wykorzystać klocki do odwzorowywania układów zawartych na kartach. Oczywiście nie wszystkie karty wykorzystaliśmy do tego (wybrałam te trudniejsze).Zabawa taka rozwija:
- percepcję wzrokową,
- analizę i syntezę wzrokową,
- logiczne myślenie,
- wyobraźnię i inteligencję przestrzenną,
- koordynację wzrokowo - ruchową,
- jak również motorykę małą, 
- cierpliwość,
- i precyzję ruchów.

Na drugi rzut poszło ćwiczenie pamięci. Elementy gry okazały się wspaniałe również do  tej zabawy. Pokazywałam Ignacemu wybrany układ a jego zadaniem było zapamiętać go, następnie zasłaniałam wzór a młody budował :-)  

Do kolejnego pomysłu na wykorzystanie klocków Ignacy również musiał użyć pamięci, sprytu i spostrzegawczości. Układałam przed nim określony układ z klocków, następnie zapamiętywał go po czym zasłaniał oczy, a ja zmieniałam położenie jednego lub dwóch klocków. Po dokonaniu zmiany synek odsłaniał oczy i starał się odnaleźć "co się zmieniło" w układzie.     
Do czwartej zabawy potrzebne nam było poza klockami i kartami jeszcze lusterko. Ignacy bardzo lubi takie zabawy. Tym razem układał wzór na lustrze, dzięki czemu w odbiciu otrzymywał symetryczny układ. 


Do piątej zabawy przygotowałam karty. Jedną z zakodowanymi kolorami i pięć do zakodowania. Karty do pobrania dla chętnych TUTAJ.

Zabawa polegała na odpowiednim dopasowaniu kolorów klocków do poszczególnych kształtów, zgodnie z podanym kodem na karcie.Ostatnią zabawa z wykorzystaniem klocków z gry "Kubik" były sekwencje słuchowe. Przygotowałam kartkę podzieloną na 5 kwadratów. 

Zabawa polegała na tym, iż ja podawałam na głos kolejność kolorów. Następnie zadaniem Ignacego było ułożyć je zgodnie z podana przeze mnie słowną instrukcją. Jest to wspaniałe ćwiczenie pamięci i koncentracji :-) 

Po ponad dwutygodniowym testowaniu gry, szukania innych możliwości zabaw, przyszła pora na grę. Zasady gry dla Ignacego nie były czymś nowym, ponieważ posiadamy starszą "siostrę" "Kubika" - "Mistrza Getriko", w których zasady są podobne . Tak więc przystąpienie do gry nastąpiło niemalże natychmiast.

Zasady gry nie są skomplikowane. Na środek przed graczami losowo układa się układ z klocków który pozostaje na środku przed graczami. Następnie każdy z graczy losuje swój układ (nie pokazując go innym graczom). Zadaniem graczy jest przestawienie jednego klocka w układzie tak aby uzyskać wzór, który wylosował na kartce. Ponieważ każdy z graczy ma inny wzór, osiągnięcie sukcesu może okazać się czasochłonne. Układając wzór nie zwracamy uwagi na kolor klocków, staramy się ułożyć jedynie układ, jednakże podczas zliczania punktów gracz otrzymuje dodatkowe punkty z zgodność kolorów klocków.

Punktacja 
- ułożenie wzoru - 2 punkty,
- zgodność kolorystyczna poszczególnych klocków - 1 punkt za każdy kolor,
- wychwycenie swojego wzoru ułożonego przez innego gracza - 2 punkty    

Podczas gry, klocki można układać obok siebie lub nakładając je na sienie. Należy jednak pamiętać o zasadzie, aby każdy klocek był połączony z innym przynajmniej jedną ze ścian.

Gra logiczna "Kubik" okazała się wspaniałym towarzyszem podczas rodzinnych pikników i spotkań ze znajomymi. Zapewnia wspaniałą rozrywkę, połączoną z treningiem zwojów mózgowych :-)
Jeżeli w rodzinie jest młodsze rodzeństwo, klocki wspaniale sprawdzą się do:
- nauki kolorów,
- nauki liczenia do 5,
-  czy ćwiczeń koordynacji wzrokowo - ruchowej (budowanie wieży).

Dziękujemy Wydawnictwu Epideixis za możliwość testowania gry "Kubik" :-)


Grę można nabyć TUTAJ 

Wpis powstał w ramach projektu #‎grajmy‬


Komentarze

 1. Super! Kilka elementów, a tyle możliwości. A znacie Qubix z Granny? Wprawdzie to opcja dla trochę starszych, ale może się wam spodobać;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kojarzę tą grę ale nie mamy. Mamy Tetrix Puzzle cubes 3D i Ignacy bardzo lubi. Może i z czasem skusimy się na Qubixa :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Swietne opisane.
  My nie mamy zadnej z tych gier.

  OdpowiedzUsuń
 4. Swietne opisane.
  My nie mamy zadnej z tych gier.

  OdpowiedzUsuń
 5. to zdaje się specjalność Epideixis - prosta zasada, a sporo główkowania i dobrej zabawy :)
  sama miałam ochotę na ten Kubik! póki co (tez świetnie) bawimy się klockami Geo, ale może jeszcze poszerzymy kolekcję...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Klocki geo są też super :-) My mamy mamy ta wersje :- https://mummyshymz.wordpress.com/tag/nikitin/

   Usuń
 6. a lusterko sami zrobiliście?

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami ", której pomysłodawczynią jest  Karolowamama .  Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy: - miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody. 

Niezbędnik każdego chłopaka oraz Niezbędnik akażdej dziewczyny. Jak ogarnąć dojrzewanie - Wydawnictwo Debit

Dziś chciałam Wam przybliżyć dwie bardzo wartościowe książki, które w bardzo prosty, przystępny a przy tym subtelny sposób opisują zmiany jakie powstają w ciele dojrzewającego nastolatka. Dwa niezbędniki, jeden skierowany do chłopców, drugi do dziewczynek, to książki, które powinny trafić w ręce każdego nastolatka. Publikacje ukazały się na rynku nakładem Wydawnictwa Debit .