Przejdź do głównej zawartości

Ćwiczenia wnioskowania przez analogie na materiale tematycznym Wydawnictwa Centrum Metody Krakowskiej

Dzisiaj pokażemy Wam bardzo fajny zestaw Analogie Wydawnictwa Centrum Metody Krakowskiej. Zestaw ćwiczenia wnioskowania przez analogie składa się z 16 plansz, do każdej z kart dołączony jest zestaw 3 obrazków.  Myślenie przez analogie pozwala odszukać tych same relacje w różnych sytuacjach, rzeczach, cechach, procesach bądź stosuje się te same schematy rozumowania w odmiennych warunkach. Proces ten ułatwia przenoszenie wiedzy z jednego problemu na drugi. Obok umiejętności kategoryzacji analogia stanowi bardzo ważny wymiar rozwoju intelektualnego człowieka.  


Myślenie analogiczne jest zależne od funkcji lewej półkuli mózgu i wymaga takich umiejętności jak:

- dostrzeganie relacji,
- dostrzeganie różnic,
- dokonania analizy,
- odkrycia reguł,
- wykorzystania regułĆwiczenie polega na dobraniu odpowiedniego obrazka spośród 3 oznaczonych tym samym numerkiem co plansza i umieścić go w pustym polu.

Ignaś omawiany zestaw otrzymał sporo czasu temu. Po kilku dniowej zabawie opanował materiał. Następnie przeszedł do analogii tematycznych i atematycznych Wydawnictwa Arson, ale o nich innym razem :-)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Czym zająć malucha#14 - zabawa sensoryczna z woreczkami na lód

Dzisiaj wraz z Nikosiem chcieliśmy Wam pokazać kolejną zabawę sensoryczną, którą synek bardzo lubi. Przygotowanie jej jest szybkie i wymaga minimum nakładów finansowych. Wystarczy woreczek na kostki lodu kilkanaście koralików i woda. Oczywiście można także dać dziecku sam woreczek z wodą bez koralików, jedna te są dużą atrakcją dla malucha a ich dotykanie i próby przesuwania dodatkowo ćwiczą motorykę małą :-) Poniżej kilka kadrów z zabawy :-)

Jak przygotować woreczek

Na początek należy włożyć koraliki do woreczka. Robimy to otworem przez który nalewa się wodę. Gdy koraliki są już w woreczku, należy je delikatnie poprzesuwać do poszczególnych przegródek. Gdy koralika są już umieszczone nalewamy wodę i zawiązujemy woreczek :-) 

I liczymy na to, że dołączycie do zabawy :-) 
P.S. Woreczki szybko pękają więc przygotujcie się na mokrą zabawę z koniecznością wycierania podłogi :-)

Czym zając malucha#17 - puzzle sensoryczne DIY

Dziś u nas kolejna zabawa, tym razem z puzzlami sensorycznymi w roli głównej. Nikoś bardzo lubi takie zabawy a puzzle spodobały mu się wyjątkowo. Mamy nadzieję, że spodoba się Wam pomysł na zabawę i tez wykonacie takie (lub podobne) zabawki dla Waszych maluszków :-)