Przejdź do głównej zawartości

Ćwiczenia wnioskowania przez analogie na materiale tematycznym Wydawnictwa Centrum Metody Krakowskiej

Dzisiaj pokażemy Wam bardzo fajny zestaw Analogie Wydawnictwa Centrum Metody Krakowskiej. Zestaw ćwiczenia wnioskowania przez analogie składa się z 16 plansz, do każdej z kart dołączony jest zestaw 3 obrazków.  Myślenie przez analogie pozwala odszukać tych same relacje w różnych sytuacjach, rzeczach, cechach, procesach bądź stosuje się te same schematy rozumowania w odmiennych warunkach. Proces ten ułatwia przenoszenie wiedzy z jednego problemu na drugi. Obok umiejętności kategoryzacji analogia stanowi bardzo ważny wymiar rozwoju intelektualnego człowieka.  


Myślenie analogiczne jest zależne od funkcji lewej półkuli mózgu i wymaga takich umiejętności jak:

- dostrzeganie relacji,
- dostrzeganie różnic,
- dokonania analizy,
- odkrycia reguł,
- wykorzystania regułĆwiczenie polega na dobraniu odpowiedniego obrazka spośród 3 oznaczonych tym samym numerkiem co plansza i umieścić go w pustym polu.

Ignaś omawiany zestaw otrzymał sporo czasu temu. Po kilku dniowej zabawie opanował materiał. Następnie przeszedł do analogii tematycznych i atematycznych Wydawnictwa Arson, ale o nich innym razem :-)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami", której pomysłodawczynią jest Karolowamama
Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy:
- miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody. 

Eksperyment "Rozkwitający kwiat" - PROJEKT PIĄTKI Z EKSPERYMENTAMI

Eksperyment "rozkwitający kwiat" prezentujemy dzisiaj w ramach projektu "PIĄTKI Z EKSPERYMENTAMI", to właśnie  dzięki niemu w każdy piątek opisujemy co najmniej jeden przeprowadzony przez nas eksperyment, a o całej inicjatywie możecie przeczytać TUTAJ.