Przejdź do głównej zawartości

Biodegradacja - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Przygotowanie doświadczenia na czwarty tydzień "Wakacyjnych PIĄTKÓW z eksperymentami" rozpoczęliśmy od przygotowania:

- dwóch miseczek,
- banana,
- jagurta,
- oraz łyżeczki....... a następnie Ignacy przeszedł do konsumpcji przygotowanego prowiantu :-) Celem naszego eksperymentu była obserwacja zjawiska biodegradacji.


Po zakończonej konsumpcji włożona została skórka po bananie oraz pudełko (umyte) po jogurcie do osobnych miseczek.

Stan naszych odpadków w chwili rozpoczęcia obserwacji

GODZINA ZERO


Przeprowadzenie eksperymentu oraz kilkudniowa obserwacja była idealnym pretekstem do przeprowadzenia mimochodem kilku lekcji ekologii. 

Rozmawialiśmy o rodzajach wyrzucanych przez nas śmieci takich jak resztki żywności, plastikowe i szklane pojemniki czy papier. Segregowaliśmy, które z nich rozłożą się same a które nie. 

Poruszyliśmy również bardzo ważny temat segregowania śmieci oraz związany z tym proces recyklingu czyli przetworzenie i wyprodukowanie nowych rzeczy z posegregowanych odpowiednio odpadków. 

OBSERWACJI DZIEŃ 1OBSERWACJI DZIEŃ 2OBSERWACJI DZIEŃ 3 
OBSERWACJI DZIEŃ 4

OBSERWACJI DZIEŃ 5OBSERWACJI DZIEŃ 6
OBSERWACJI DZIEŃ 7

Po siedmiu dniach obserwacji zostały postawione następujące wnioski kończące nasz eksperyment.

1. Po siedmiu dniach od zjedzenia banana skórka pozostawiona po nim zrobiła się czarna (została zjedzona przez bakterie i drobne żyjątka - uległa biodegradacji).

2. Po siedmiu dniach od zjedzenia jogurtu opakowanie po nim jest w stanie nienaruszonym (nie uległo rozłożeniu czyli nie jest biodegradowalne co oznacza, że zanieczyszcza środowisko naturalne).


Wpis powstał w ramach inicjatywy 'Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"
Nasze poprzednie eksperymenty :-)
Komentarze

 1. super! Takiego eksperymentu jeszcze nie było!

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie mieliście w domu owocówek przez tego banana?

  OdpowiedzUsuń
 3. Ponoć pozostawiony w szafce na kilka lat hamburger z frytkami z pewnej znanej "restauracji" też nie zmienił swojego stanu, jak plastikowe opakowanie :o

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. słyszałam o tej hipotezie, ale takiego eksperymentu nie przeprowadzaliśmy, i raczej się nie zanosi bo my nie jesteśmy bywalcami owej "restauracji" .-)

   Usuń
 4. Ocenę biodegradowalności produktów można zlecić w SajTom Light Future https://sklepsajtom.pl/ocena-biodegradowalnosci

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami ", której pomysłodawczynią jest  Karolowamama .  Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy: - miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody. 

Fakty i mity o bujaku Good Wood Poland

Kochani dzisiaj mamy dla Was wpis na który duża część z Was czekała od dawna. Dziś bierzemy pod lupę bujak Good Wood Poland , sprzęt który od kiedy pojawił się na rynku, kilka lat temu, stale wzbudza duże zainteresowanie. Obserwując grupy na facebooku, z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, iż jest to zabawka o którą najczęściej pytają rodzice. I nic w tym dziwnego. Po pierwsze jest tu kwestia ekonomiczna. Bujak to dość spory wydatek i każdy przed jego zakupem chce (choć mniej więcej) wiedzieć za co płaci. Po drugie przed podjęciem decyzji o zakupie (zwłaszcza zestawy ze zjeżdżalnią) musimy mieć pewność, iż w naszym domu/mieszkaniu mamy wystarczającą przestrzeń do swobodnej zabawy na tym sprzęcie. Po trzecie dobrze jest się zorientować jakie są możliwości jej wykorzystania, aby nie okazało się, że bujak po tygodniu znudzi się dzieciom i będzie stał pod ścianą. Po czwarte i najważniejsze to bezpieczeństwo korzystania z zestawu oraz od jakiego wieku dziecko może z niego swobodnie