Przejdź do głównej zawartości

Syberyjskie przygody Chmurki - Wydawnictwo Literatura

Dzieje Polski mają zapisane, na swoich kartach historii, zarówno wiele chwalebnych czynów jak i takie, o których wielu chciało by zapomnieć. Czasy II wojny światowej z pewnością należą do tej części historii Polski, która kojarzy się z pognębieniem i zniewoleniem naszego narodu. Czas ten kryje w sobie wiele historii, tragicznych historii zwykłych ludzi. Cykl opowiadań z serii "Wojny dorosłych - historie dzieci" Wydawnictwa Literatura, to zbiór 10 opowiadań - prawdziwych historii z czasów wojennych.


'Syberyjskie przygody Chmurki" to historia trzyletniej dziewczynki o imieniu "Chmurka" zesłanej w 1940 roku w głąb Rosji wraz z mamą, babcią i dwiema ciociami. Jedyne co udało jej się zabrać z domu to szklane jajo,które uważa za magiczne.  


Przygody jakie przeżywa Chmurka, wraz z poznanymi tam rosyjskimi dziećmi, obrazują ciężkie, nie czasem ekstremalne warunki syberyjskiej tajgi. Mała dziewczynka szybko uczy się języka i przyzwyczaja do panujących realiów, nie rozumie dlaczego jej rodzina tak bardzo tęskni za Polską. Czas upływał i nieubłaganie 


Kim była mała Chmurka i dlaczego znalazła się na dalekiej Syberii? Kim byli jej rodzice przed wojną? Czy szklane jajo miało rzeczywiście magiczną moc?   
Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Czym zająć malucha#14 - zabawa sensoryczna z woreczkami na lód

Dzisiaj wraz z Nikosiem chcieliśmy Wam pokazać kolejną zabawę sensoryczną, którą synek bardzo lubi. Przygotowanie jej jest szybkie i wymaga minimum nakładów finansowych. Wystarczy woreczek na kostki lodu kilkanaście koralików i woda. Oczywiście można także dać dziecku sam woreczek z wodą bez koralików, jedna te są dużą atrakcją dla malucha a ich dotykanie i próby przesuwania dodatkowo ćwiczą motorykę małą :-) Poniżej kilka kadrów z zabawy :-)

Jak przygotować woreczek

Na początek należy włożyć koraliki do woreczka. Robimy to otworem przez który nalewa się wodę. Gdy koraliki są już w woreczku, należy je delikatnie poprzesuwać do poszczególnych przegródek. Gdy koralika są już umieszczone nalewamy wodę i zawiązujemy woreczek :-) 

I liczymy na to, że dołączycie do zabawy :-) 
P.S. Woreczki szybko pękają więc przygotujcie się na mokrą zabawę z koniecznością wycierania podłogi :-)

Łapacz snów - pomysł na ozdobę do dziecięcego pokoju od GraweLove + K O N K U R S

Lada dzień powitamy na  świecie naszego drugiego synka :-) Jak mogliście się przekonać czytając nasz blog, przygotowania na ten dzień trwają już kilka ładnych miesięcy :-) Większość już przygotowana, pozostało jeszcze tylko kilka szczegółów, w tym dokończyć dekorowanie pokoju młodego. Jak tylko wszystko będzie gotowe, na pewno pokażemy Wam go w całej okazałości. Jednak zanim to nastąpi, zdradzimy kilka szczegółów i pokażemy Wam co między innymi będzie zdobiło ściany w pokoju Nikodema. Pierwszą ozdobą, którą chciałam Wam pokazać jest przepiękny łapacz snów w wygrawerowanym jego imieniem. Jeżeli chcecie wiedzieć gdzie takie cuda powstają, to odsyłam Was na stronęGraweLove, gdzie znajdziecie nie tylko łapacze snów, ale także wiele innych ozdób i gadżetów.