Przejdź do głównej zawartości

Syberyjskie przygody Chmurki - Wydawnictwo Literatura

Dzieje Polski mają zapisane, na swoich kartach historii, zarówno wiele chwalebnych czynów jak i takie, o których wielu chciało by zapomnieć. Czasy II wojny światowej z pewnością należą do tej części historii Polski, która kojarzy się z pognębieniem i zniewoleniem naszego narodu. Czas ten kryje w sobie wiele historii, tragicznych historii zwykłych ludzi. Cykl opowiadań z serii "Wojny dorosłych - historie dzieci" Wydawnictwa Literatura, to zbiór 10 opowiadań - prawdziwych historii z czasów wojennych.


'Syberyjskie przygody Chmurki" to historia trzyletniej dziewczynki o imieniu "Chmurka" zesłanej w 1940 roku w głąb Rosji wraz z mamą, babcią i dwiema ciociami. Jedyne co udało jej się zabrać z domu to szklane jajo,które uważa za magiczne.  


Przygody jakie przeżywa Chmurka, wraz z poznanymi tam rosyjskimi dziećmi, obrazują ciężkie, nie czasem ekstremalne warunki syberyjskiej tajgi. Mała dziewczynka szybko uczy się języka i przyzwyczaja do panujących realiów, nie rozumie dlaczego jej rodzina tak bardzo tęskni za Polską. Czas upływał i nieubłaganie 


Kim była mała Chmurka i dlaczego znalazła się na dalekiej Syberii? Kim byli jej rodzice przed wojną? Czy szklane jajo miało rzeczywiście magiczną moc?   
Komentarze

Publikowanie komentarza

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami", której pomysłodawczynią jest Karolowamama
Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy:
- miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody. 

Eksperyment "Rozkwitający kwiat" - PROJEKT PIĄTKI Z EKSPERYMENTAMI

Eksperyment "rozkwitający kwiat" prezentujemy dzisiaj w ramach projektu "PIĄTKI Z EKSPERYMENTAMI", to właśnie  dzięki niemu w każdy piątek opisujemy co najmniej jeden przeprowadzony przez nas eksperyment, a o całej inicjatywie możecie przeczytać TUTAJ.