Przejdź do głównej zawartości

Kolisty Tangram - Wydawnictwo Epideixis - PROJEKT "Grajmy'

Tangramy - układanki wywodzące się z Chin znane były już ok 3 tysięcy lat temu. Klasyczna łamigłówka, która przetrwała stulecia, nadal zachwyca prostotą oraz niekończącymi się możliwościami. Jest jedną z najpopularniejszych gier na świecie, dorównująca popularnością szachom czy warcabom. Doczekała się również wielu wersji.

Rodzime Wydawnictwo Epideixis posiada w swojej ofercie jedną z form omawianej układanki logicznej, mianowicie "Kolisty Tangram". Kształtem podstawowym jest tutaj koło (z reguły spotyka się kształt podstawowy w formie kwadratu, podzielonego na 7 elementów tzw. tanów - figur geometrycznych).W "Kolistym Tangramie" koło zostało podzielone na 10 części, w tym 4 trójkąty i 6 wycinków koła. Elementy wykonane zostały z drewna, pomalowanego na kolor niebieski. Całość została umieszczona w bardzo poręcznym drewnianym pudełku. Produkt jest w 100 procentach bezpieczny dla dzieci. Zaleceniem producenta odpowiedni dla dzieci powyżej 3 roku życia, ze względu na zawartość drobnych elementów.
W pudełku znajduje się również książeczka ze wzorami do odwzorowania. Obrazki podzielone zostały na dwa poziomy (łatwiejszy i trudniejszy). Poziom trudniejszy przedstawia rysunki w kolorze czarnym.
Przykłady na dwóch poniższych zdjęciach.W łatwiejszym poziomie obrazki przedstawione zostały jedynie jako zarys klocków, dzięki czemu bez problemu można odczytać, który klocek należy umieścić w określonym miejscu. Dzięki takiemu przedstawieniu wzorów, układanka może być wspaniałą grą logiczną już dla 3 -4 latków. Taki zabieg producenta jest wręcz genialny ponieważ powoduje, iż gra rośnie wraz z dzieckiem, stanowi wyzwanie, rozwija i motywuje do dalszych prób.
 Zawarte w książeczce wzory przedstawiają zwierzęta, rośliny, postaci ludzkie czy znane wszystkim przedmioty codziennego użytku. Oczywiście można również tworzyć własne wzory, i tutaj mamy bardzo duże pole do popisu, a nasza wyobraźnia nie powinna znać granic. Należy jednak pamiętać o dwóch podstawowych zasadach, których należy przestrzegać układając tangram:

1. Zawsze należy wykorzystać wszystkie elementy układanki,
2. Wszystkie elementy muszą leżeć obok siebie i do siebie przylegać (nie mogą na siebie      nachodzić).

Dzięki swej prostocie, jasnych i prostych zasadach oraz uniwersalności tangram jest świetną grą nie tylko dla dzieci ale również dla dorosłych. Jest jedną z tych ponadczasowych zabawek, która łączy pokolenia.

Zabawy z tangramem wymagają dużej spostrzegawczości, skupienia i cierpliwości. Niezbędnym elementem podczas układania tangramu jest zaangażowanie wyobraźni oraz kreatywnego myślenia. Wspaniale rozwija również tzw. wyobraźnię geometryczną.

W naszym domu tangramy królują niepodzielnie od kilku już lat. "Kolisty Tangram" był jednym z prezentów urodzinowych Ignacego, który od samego początku skradł jego serce. Po dziś dzień bardzo często i chętnie sięga po niego na półkę. I choć nadal niektóre wzory z trudniejszego poziomu są dla niego (i dla mnie) wyzwaniem, to są to pozytywne emocje, motywujące do dalszych prób oraz dążenie do osiągnięcia celu.


WZÓR 1


WZÓR 2

WZÓR 3WZÓR 4
WZÓR 5


WZÓR 6
Image result for wydawnictwo epideixis

Tangram do nabycia TUTAJ 

Wpis powstał w ramach projektu #‎grajmy‬

Komentarze

 1. Kolejna fajna gra dla mojej córki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. :-) Bardzo mnie to cieszy. Polecamy każdemu kto lubi łamigłówki. U nas sprawdziła się na 6+ :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ładne, ładne :-)
  Dla mnie tangramy wydają się trudne.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie należą do najłatwiejszych ale ten polecam, ma dwa poziomy, z łatwiejszym już 3-4 latek sobie poradzi :-)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami ", której pomysłodawczynią jest  Karolowamama .  Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy: - miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody. 

Fakty i mity o bujaku Good Wood Poland

Kochani dzisiaj mamy dla Was wpis na który duża część z Was czekała od dawna. Dziś bierzemy pod lupę bujak Good Wood Poland , sprzęt który od kiedy pojawił się na rynku, kilka lat temu, stale wzbudza duże zainteresowanie. Obserwując grupy na facebooku, z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, iż jest to zabawka o którą najczęściej pytają rodzice. I nic w tym dziwnego. Po pierwsze jest tu kwestia ekonomiczna. Bujak to dość spory wydatek i każdy przed jego zakupem chce (choć mniej więcej) wiedzieć za co płaci. Po drugie przed podjęciem decyzji o zakupie (zwłaszcza zestawy ze zjeżdżalnią) musimy mieć pewność, iż w naszym domu/mieszkaniu mamy wystarczającą przestrzeń do swobodnej zabawy na tym sprzęcie. Po trzecie dobrze jest się zorientować jakie są możliwości jej wykorzystania, aby nie okazało się, że bujak po tygodniu znudzi się dzieciom i będzie stał pod ścianą. Po czwarte i najważniejsze to bezpieczeństwo korzystania z zestawu oraz od jakiego wieku dziecko może z niego swobodnie