Przejdź do głównej zawartości

Kolisty Tangram - Wydawnictwo Epideixis - PROJEKT "Grajmy'

Tangramy - układanki wywodzące się z Chin znane były już ok 3 tysięcy lat temu. Klasyczna łamigłówka, która przetrwała stulecia, nadal zachwyca prostotą oraz niekończącymi się możliwościami. Jest jedną z najpopularniejszych gier na świecie, dorównująca popularnością szachom czy warcabom. Doczekała się również wielu wersji.

Rodzime Wydawnictwo Epideixis posiada w swojej ofercie jedną z form omawianej układanki logicznej, mianowicie "Kolisty Tangram". Kształtem podstawowym jest tutaj koło (z reguły spotyka się kształt podstawowy w formie kwadratu, podzielonego na 7 elementów tzw. tanów - figur geometrycznych).W "Kolistym Tangramie" koło zostało podzielone na 10 części, w tym 4 trójkąty i 6 wycinków koła. Elementy wykonane zostały z drewna, pomalowanego na kolor niebieski. Całość została umieszczona w bardzo poręcznym drewnianym pudełku. Produkt jest w 100 procentach bezpieczny dla dzieci. Zaleceniem producenta odpowiedni dla dzieci powyżej 3 roku życia, ze względu na zawartość drobnych elementów.
W pudełku znajduje się również książeczka ze wzorami do odwzorowania. Obrazki podzielone zostały na dwa poziomy (łatwiejszy i trudniejszy). Poziom trudniejszy przedstawia rysunki w kolorze czarnym.
Przykłady na dwóch poniższych zdjęciach.W łatwiejszym poziomie obrazki przedstawione zostały jedynie jako zarys klocków, dzięki czemu bez problemu można odczytać, który klocek należy umieścić w określonym miejscu. Dzięki takiemu przedstawieniu wzorów, układanka może być wspaniałą grą logiczną już dla 3 -4 latków. Taki zabieg producenta jest wręcz genialny ponieważ powoduje, iż gra rośnie wraz z dzieckiem, stanowi wyzwanie, rozwija i motywuje do dalszych prób.
 Zawarte w książeczce wzory przedstawiają zwierzęta, rośliny, postaci ludzkie czy znane wszystkim przedmioty codziennego użytku. Oczywiście można również tworzyć własne wzory, i tutaj mamy bardzo duże pole do popisu, a nasza wyobraźnia nie powinna znać granic. Należy jednak pamiętać o dwóch podstawowych zasadach, których należy przestrzegać układając tangram:

1. Zawsze należy wykorzystać wszystkie elementy układanki,
2. Wszystkie elementy muszą leżeć obok siebie i do siebie przylegać (nie mogą na siebie      nachodzić).

Dzięki swej prostocie, jasnych i prostych zasadach oraz uniwersalności tangram jest świetną grą nie tylko dla dzieci ale również dla dorosłych. Jest jedną z tych ponadczasowych zabawek, która łączy pokolenia.

Zabawy z tangramem wymagają dużej spostrzegawczości, skupienia i cierpliwości. Niezbędnym elementem podczas układania tangramu jest zaangażowanie wyobraźni oraz kreatywnego myślenia. Wspaniale rozwija również tzw. wyobraźnię geometryczną.

W naszym domu tangramy królują niepodzielnie od kilku już lat. "Kolisty Tangram" był jednym z prezentów urodzinowych Ignacego, który od samego początku skradł jego serce. Po dziś dzień bardzo często i chętnie sięga po niego na półkę. I choć nadal niektóre wzory z trudniejszego poziomu są dla niego (i dla mnie) wyzwaniem, to są to pozytywne emocje, motywujące do dalszych prób oraz dążenie do osiągnięcia celu.


WZÓR 1


WZÓR 2

WZÓR 3WZÓR 4
WZÓR 5


WZÓR 6
Image result for wydawnictwo epideixis

Tangram do nabycia TUTAJ 

Wpis powstał w ramach projektu #‎grajmy‬

Komentarze

 1. Kolejna fajna gra dla mojej córki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. :-) Bardzo mnie to cieszy. Polecamy każdemu kto lubi łamigłówki. U nas sprawdziła się na 6+ :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ładne, ładne :-)
  Dla mnie tangramy wydają się trudne.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie należą do najłatwiejszych ale ten polecam, ma dwa poziomy, z łatwiejszym już 3-4 latek sobie poradzi :-)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami ", której pomysłodawczynią jest  Karolowamama .  Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy: - miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody. 

Niezbędnik każdego chłopaka oraz Niezbędnik akażdej dziewczyny. Jak ogarnąć dojrzewanie - Wydawnictwo Debit

Dziś chciałam Wam przybliżyć dwie bardzo wartościowe książki, które w bardzo prosty, przystępny a przy tym subtelny sposób opisują zmiany jakie powstają w ciele dojrzewającego nastolatka. Dwa niezbędniki, jeden skierowany do chłopców, drugi do dziewczynek, to książki, które powinny trafić w ręce każdego nastolatka. Publikacje ukazały się na rynku nakładem Wydawnictwa Debit .