Tyle razy nas odwiedziliście :-)

Jak Wojtek został strażakiem - Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Który chłopiec nie marzy o tym aby zostać strażakiem? I choć nam dorosłym uśmiechają się szeroko buzie gdy słuchamy jak siedmiolatek opowiada o tym jak będzie jechał w wozie strażackim do pożaru, to wielu tych młodzieńców oddało by wiele aby ich marzenie się ziściło.

Historia właśnie takiego chłopca, który marzył o byciu strażakiem jest jedną z najczęściej obecnie czytanych książeczek w naszym domu. Mowa o jednej z (prawie) najnowszych wznowień polskiej klasyki literatury dziecięcej wydanej przez wydawnictwo Nasza Księgarnia - "Jak Wojtek został strażakiem" twórcy "Misia Uszatka" Czesława Janczarskiego.  Główny bohater - siedmioletni Wojtek marzy, "..żeby służyć w straży, gasić ogień, nieść ratunek, nie znać trwogi...". Na drodze do osiągnięcia celu  stają mu dorośli, twierdząc, iż jest jeszcze za mały na bycie strażakiem. Przypadek jednak sprawia, że chłopiec wynosi z płomieni niemowlę i powiadamia Ochotniczą Straż Pożarną z Kozich Różek o pożarze. Czyn ten robi z chłopca bohatera, a sam Komendant Bonifacy, doceniając odwagę Wojtusia, obdarowuje go złotym hełmem strażacki czyniąc tym samym strażakiem. Znamienne słowa, które wypowiada Komendant "- Czyn ten ciebie, Wojtku, przemienił w Wojciech" nadają doniosły wydźwięk i podkreślają bohaterstwo chłopca.
Ilustracje do książeczki wykonała Marianna Sztyma. Do złudzenia przypominają te, które podziwiałam w książkach jako mała dziewczynka. Użycie również matowego, o lekkim kremowym zabarwieniu papieru, nadaje niepowtarzalny klimat książce. 

Wesoła wartka akcja, humor i piękne dialogi. Ponadto nauka płynąca z opowiadania o tym, jak być wytrwałym i dążyć do celu są wartościami ponadczasowymi. Młody czytelnik z lektury dowiaduję się także jak wygląda praca strażaka, jak należy zachować się w przypadku pożaru, oraz jak bardzo niebezpieczny jest ogień. 
I choć ewidentnie, czas w którym toczy się akcja opowiadania jest odległy naszym czasom (świadczy o tym choćby opis opustoszałej wioski, w której pozostali bez opieki jedynie Wojtek i malutki Henio), to wartości i przesłania zawarte w niej są nadal aktualne.   
  

Obowiązkowa lektura nie tylko dla chłopców :-) 


Tytuł: Jak Wojtek Został Strażakiem
Autor: Czesław Janczarski
Ilustracje: Marianna Sztyma
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Liczba stron: 32
Okładka: miękka
Rok wydania: 2016


Komentarze

Popularne posty