Przejdź do głównej zawartości

Małe Cylindry Montessori

Osobiście jestem wielką fanką i zwolenniczką "Metody Montessori". Jak się więc już pewnie domyślacie często też ją stosujemy. Nie posiadamy wszystkich pomocy, ba te które posiadamy policzyć można na palach jednej dłoni (ok potrzeba do tego dwóch dłoni :-)). Ale nie ukrywam, że uwielbiam każdą jedną i gdybym mogła to kupiła bym je wszystkie. Ale niestety... :-( 

Zanim jednak przejdę do naszej dzisiejsze zabawy, kilka słów o Marii Montessori - twórczyni systemu wychowania dzieci zwanego "Metodą Montessori". 

Urodzona w 1870 we Włoszech. Była szesnastym lekarzem kobietą we Włoszech. Twórczyni "Metody Montessori", metody która największy nacisk kładzie na swobodny rozwój dziecka. Maria Montessori twierdziła, że podstawowym zadanie pedagogiki jest wspieranie twórczości i spontaniczności dzieci, ponadto uważała za równie ważne umożliwienie dzieciom rozwoju fizycznego, duchowego, kulturowego i społecznego. Maria Montessori zmarła w 1952 roku w Holandii.



Dzisiaj będzie o jednej z popularniejszych pomocy stosowanych w tej metodzie czyli "Cylindrach do osadzania". Zestaw który posiadamy jest zestawem małym. Składa się on z 4 podstawki, w każdej podstawce jest osadzonych 5 cylindrów różniących się średnicą, długością lub obydwoma wymiarami. Zabawka jest drewniana a długość podstawki wynosi 155 mm. Jest wspaniałą pomocy przy nauce o wielkościach i zależnościach miedzy nimi występującymi. Każda seria rządzi się innymi prawami, jeśli chodzi o relację wysokości cylindrów do ich średnicy:

Blok 1 - zmienia się wysokość i średnica: najwyższy cylinder ma największą średnicę, najniższy ma najmniejszą średnicę,
Blok 2 - zmienia się wysokość i średnica - ale odwrotnie niż w bloku 1,
Blok 3- zmienia się średnica cylindrów - ich wysokość pozostaje taka sama,
Blok 4 zmienia się wysokość cylindrów - ich średnica pozostaje bez zmian.

Oczywiści kolejność podstawek można ustawiać w różnej kolejność i kierunku


Układanie po kolei zaczynają od górnej lewej krawędzi









Układanie w dowolnej kolejności







Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Niezbędnik każdego chłopaka oraz Niezbędnik akażdej dziewczyny. Jak ogarnąć dojrzewanie - Wydawnictwo Debit

Dziś chciałam Wam przybliżyć dwie bardzo wartościowe książki, które w bardzo prosty, przystępny a przy tym subtelny sposób opisują zmiany jakie powstają w ciele dojrzewającego nastolatka. Dwa niezbędniki, jeden skierowany do chłopców, drugi do dziewczynek, to książki, które powinny trafić w ręce każdego nastolatka. Publikacje ukazały się na rynku nakładem Wydawnictwa Debit .

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami ", której pomysłodawczynią jest  Karolowamama .  Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy: - miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody.