Przejdź do głównej zawartości

Małe Cylindry Montessori

Osobiście jestem wielką fanką i zwolenniczką "Metody Montessori". Jak się więc już pewnie domyślacie często też ją stosujemy. Nie posiadamy wszystkich pomocy, ba te które posiadamy policzyć można na palach jednej dłoni (ok potrzeba do tego dwóch dłoni :-)). Ale nie ukrywam, że uwielbiam każdą jedną i gdybym mogła to kupiła bym je wszystkie. Ale niestety... :-( 

Zanim jednak przejdę do naszej dzisiejsze zabawy, kilka słów o Marii Montessori - twórczyni systemu wychowania dzieci zwanego "Metodą Montessori". 

Urodzona w 1870 we Włoszech. Była szesnastym lekarzem kobietą we Włoszech. Twórczyni "Metody Montessori", metody która największy nacisk kładzie na swobodny rozwój dziecka. Maria Montessori twierdziła, że podstawowym zadanie pedagogiki jest wspieranie twórczości i spontaniczności dzieci, ponadto uważała za równie ważne umożliwienie dzieciom rozwoju fizycznego, duchowego, kulturowego i społecznego. Maria Montessori zmarła w 1952 roku w Holandii.Dzisiaj będzie o jednej z popularniejszych pomocy stosowanych w tej metodzie czyli "Cylindrach do osadzania". Zestaw który posiadamy jest zestawem małym. Składa się on z 4 podstawki, w każdej podstawce jest osadzonych 5 cylindrów różniących się średnicą, długością lub obydwoma wymiarami. Zabawka jest drewniana a długość podstawki wynosi 155 mm. Jest wspaniałą pomocy przy nauce o wielkościach i zależnościach miedzy nimi występującymi. Każda seria rządzi się innymi prawami, jeśli chodzi o relację wysokości cylindrów do ich średnicy:

Blok 1 - zmienia się wysokość i średnica: najwyższy cylinder ma największą średnicę, najniższy ma najmniejszą średnicę,
Blok 2 - zmienia się wysokość i średnica - ale odwrotnie niż w bloku 1,
Blok 3- zmienia się średnica cylindrów - ich wysokość pozostaje taka sama,
Blok 4 zmienia się wysokość cylindrów - ich średnica pozostaje bez zmian.

Oczywiści kolejność podstawek można ustawiać w różnej kolejność i kierunku


Układanie po kolei zaczynają od górnej lewej krawędzi

Układanie w dowolnej kolejnościKomentarze

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Czym zająć malucha#14 - zabawa sensoryczna z woreczkami na lód

Dzisiaj wraz z Nikosiem chcieliśmy Wam pokazać kolejną zabawę sensoryczną, którą synek bardzo lubi. Przygotowanie jej jest szybkie i wymaga minimum nakładów finansowych. Wystarczy woreczek na kostki lodu kilkanaście koralików i woda. Oczywiście można także dać dziecku sam woreczek z wodą bez koralików, jedna te są dużą atrakcją dla malucha a ich dotykanie i próby przesuwania dodatkowo ćwiczą motorykę małą :-) Poniżej kilka kadrów z zabawy :-)

Jak przygotować woreczek

Na początek należy włożyć koraliki do woreczka. Robimy to otworem przez który nalewa się wodę. Gdy koraliki są już w woreczku, należy je delikatnie poprzesuwać do poszczególnych przegródek. Gdy koralika są już umieszczone nalewamy wodę i zawiązujemy woreczek :-) 

I liczymy na to, że dołączycie do zabawy :-) 
P.S. Woreczki szybko pękają więc przygotujcie się na mokrą zabawę z koniecznością wycierania podłogi :-)

Czym zając malucha#17 - puzzle sensoryczne DIY

Dziś u nas kolejna zabawa, tym razem z puzzlami sensorycznymi w roli głównej. Nikoś bardzo lubi takie zabawy a puzzle spodobały mu się wyjątkowo. Mamy nadzieję, że spodoba się Wam pomysł na zabawę i tez wykonacie takie (lub podobne) zabawki dla Waszych maluszków :-)