Przejdź do głównej zawartości

Dokąd iść? Mapy mówią do nas --- ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH---

Image result for światowy dzień książki

Dzisiaj obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.  Z tego właśnie powodu chciałam aby dzisiaj ukazał się wpis w którym przybliżę Wam  jedną z ulubionych książek Ignacego. Nie chciałam jednocześnie aby to była pierwsza z brzegu książka. Chciałam aby była to w pewnym sensie książka dla niego szczególna, po którą nadal często sięga z radością, i nadal czerpie nową wiedzę, odkrywając na nowo kolejny raz. Wybór nie był łatwy, gdyż będę szczera nasza domowa biblioteczka pęka w szwach, a ulubionych pozycji Ignacy ma sporo. Ale jest na naszej półce jedno szczególne wydanie, wydanie które mimo czasu nadal ciekawi, zachwyca i zaskakuje, jest inspiracja do dalszych poszukiwań.

I tak pozycja która został wybrana w związku z dzisiejszym obchodem Światowego Dnia Książki jest autorstwa Koreanki Heekyoung Kim. Dzieło wielokrotnie nagradzane w Korei, znalazło się również na liście 100 najpiękniejszych książek świata w 4 edycji konkursu CJ Picture Book Award 2011. W Niemczech książka odbiła się nie mniejszym echem otrzymując m.in. tytuł Książki Miesiąca przyznawany przez Niemiecką Akademię Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej oraz została nominowana do prestiżowej nagrody Deutscher Jugendliteraturpreisw 2012 roku. W końcu książka, która zainspirowała nas do stworzenia własnej mapy naszego domu. 

Polska edycja ukazał się po raz pierwszy w 2012 roku, a jej wydawcą jest WYDAWNICTWO ENTLICZEK. Należy w tym miejscu również wspomnieć osobę Krystyny Lipski - Sztarbałło autorki mistrzowskich ilustracji, które nie wątpliwie stanowią uwieńczenie dzieła. 

O jakiej książce mowa? "Dokąd iść? Mapy mówią do nas" to wyjątkowa książka edukacyjna, w której każda kolejna strona zawiera dużą dawkę wiedzy, wiedzy podanej z zachwycająca lekkością i prostotą, trafiająca do młodego czytelnika. Ta książka to fascynująca podróż po świecie kartografii, historii, filozofii a nawet poezji. Ponadto stanowi źródło prowokujące do refleksji oraz samodzielnego poszukiwania wiedzy. Taka kompilacja może brzmieć egzotycznie, nawet dziwnie ale zapewniam Was, że efekt jest oszałamiający. 

Mapy towarzyszą człowiekowi od zaranie dziejów, stanowią swoisty wyraz ludzkiej ciekawości, poszukiwania odpowiedzi, wyznaczania nowych dróg. W książce znajduje się 18 map. Są tu m.in. mapy z patyków i muszelek mieszkańców Oceanii, wykuty w marmurze starożytny plan Rzymu, wizja całego świata na okrągłej XVII wiecznej mapie Cheonhado, mapa Japonii Orteliusza, mapy nieba, muzeum, plany metra czy mapa ludzkiego genomu. 

W przeszłości mapy stanowiły efekt żmudnej i wieloletniej pracy kartografów. Dziś w dobie satelitów, niezwykle precyzyjnych sprzętów do pomiarów oraz zdjęć lotniczych trudno jest nam sobie wyobrazić ile wysiłku i czasu pochłaniało wykonanie takiej mapy. 

Zanim powstało pismo, ludzie tworzyli mapy. Każda z nich stanowiła unikalny obraz świata widzianego oczami jej twórcy i próba odnalezienia w niej drogi.

Na końcu książki znajdują się objaśnienia do wszystkich opisanych w niej map. Stanowi to swoiste kompendium wiedzy dotyczące historii omawianych map. 

W książce nie ma odpowiedzi na zadane pytanie w tytule. Zachęca jedynie do podróżowania, podróżowania palcem po mapie, do poszukiwań, do odnalezienia własnej drogi i podążania nią. 
Do nas mapy "przemówiły". Czy do Was również przemówią?

A co Tobie mówią mapy? 

Książka do kupienia tu: http://www.empik.com/dokad-isc-mapy-mowia-do-nas-kim-heekyoung,p1064688997,ksiazka-p
Autor: Heekyoung Kim
Ilustracje: Krystyna Lipka - Sztarbałło
Wydawca: Wydawnictwo Entliczek
Wydanie 1: 2012
Tytuł oryginału: "Maps are always talking to me"
Liczba stron: 44

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Czym zająć malucha#14 - zabawa sensoryczna z woreczkami na lód

Dzisiaj wraz z Nikosiem chcieliśmy Wam pokazać kolejną zabawę sensoryczną, którą synek bardzo lubi. Przygotowanie jej jest szybkie i wymaga minimum nakładów finansowych. Wystarczy woreczek na kostki lodu kilkanaście koralików i woda. Oczywiście można także dać dziecku sam woreczek z wodą bez koralików, jedna te są dużą atrakcją dla malucha a ich dotykanie i próby przesuwania dodatkowo ćwiczą motorykę małą :-) Poniżej kilka kadrów z zabawy :-)

Jak przygotować woreczek

Na początek należy włożyć koraliki do woreczka. Robimy to otworem przez który nalewa się wodę. Gdy koraliki są już w woreczku, należy je delikatnie poprzesuwać do poszczególnych przegródek. Gdy koralika są już umieszczone nalewamy wodę i zawiązujemy woreczek :-) 

I liczymy na to, że dołączycie do zabawy :-) 
P.S. Woreczki szybko pękają więc przygotujcie się na mokrą zabawę z koniecznością wycierania podłogi :-)

Czym zając malucha#17 - puzzle sensoryczne DIY

Dziś u nas kolejna zabawa, tym razem z puzzlami sensorycznymi w roli głównej. Nikoś bardzo lubi takie zabawy a puzzle spodobały mu się wyjątkowo. Mamy nadzieję, że spodoba się Wam pomysł na zabawę i tez wykonacie takie (lub podobne) zabawki dla Waszych maluszków :-)