Przejdź do głównej zawartości

Ratuki Gra Karciana - PROJEKT "grajmy:

Dzisiaj ostatni dzień marca, a co za tym idzie ostatni dzień w projekcie #grajmy! pod hasłem "gry karciane". Na ostatni rzut idzie u nas "RATUKI", gra karciana, która nie tylko uczy ale również bawi zarówno dzieci jak i dorosłych.Gra przeznaczona jest dla dzieci od 8 roku życia. Ze względu na swój specyficzny, szybki i zabawny przebieg, może okazać się wyzwaniem dla młodszych dzieci. Ale jak to u nas bywa zmodyfikowaliśmy troszkę zasady i częsta grywamy :-)

Co zawiera zestaw:
- 5 zestawów kart, w skład każdego zestawu wchodzą 34 karty.
- instrukcja.

Każdy zestaw jest w innym kolorze (żółtym, pomarańczowym, czerwonym, zielonym lub granatowym). W skład poszczególnego zestawu wchodzi 5 kompletów kart z cyframi od 1 do 5. Każdy komplet jest przedstawiony w innej postaci. Są to: cyfry rzymskie, kropki na kostce, kreski, palce na dłoni i cyfry wyrażone pisemnie - razem 34 kart. Każdy z zestawów zawiera również dwie karty tzw. "RATUKI", które można użyć w grze jako dowolną cyfrę oraz karty "przypomnienie". W grę może grać od 2 do 5 graczy.

Celem gry jest ułożenie cyfr od 1 do 5. (Nie ma znaczenia farma w jakiej cyfry są przestawione).

Rozpoczęcie gry (NASZA WERSJA):
Każdy z graczy otrzymuje jeden zestaw kart 34 sztuki, które uprzednio zostały potasowane. Rozpoczyna najmłodszy z graczy odsłaniając pierwszą kartę z góry w swojej talii. Jeżeli karta przedstawia numer 1 (w której z form) kładzie ją na środek, jeżeli karta przedstawia inną cyfrę  iż jeden, gracz zatrzymuje kartę a ruch należy do kolejnego gracza. W momencie kiedy na środku pojawi się cyfra 1 kolejną cyfra jaką należy położyć jest cyfra 2 i tak kolejno aż któryś z graczy dojdzie do numeru 5. W tym momencie, gracz który położył kartę z numerem 5 zabiera całą kupkę. Jeżeli w trakcie dobierania kart któryś z graczy wyłoży kolejny numer 1, kładzie go na środku obok już wyłożonych kart i dokładanie odbywa się do dowolnej (pasującej) kupki.  Gra toczy się do momentu aż gracze nie będą posiadać już kart. Wygrywa ten kto zdobył najwięcej kompletów.   
   

Komentarze

 1. o! całkiem ciekawa i łatwa do samodzielnego zrobienia, więc może kiedyś wypróbujemy
  rozumiem, że w wersji 'oficjalnej' jakieś znaczenie mają też kolory kart? chyba poszukam w sieci pełnej instrukcji

  OdpowiedzUsuń
 2. Kolory nie mają znaczenia. Są jedynie aby łatwiej rozdzielić karty graczom. Każdy gracz otrzymuje jeden kolor kart.

  OdpowiedzUsuń
 3. Znam Ratuki pod nazwą Ligretto crazy:) Bardzo podobna grafika.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami ", której pomysłodawczynią jest  Karolowamama .  Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy: - miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody. 

Fakty i mity o bujaku Good Wood Poland

Kochani dzisiaj mamy dla Was wpis na który duża część z Was czekała od dawna. Dziś bierzemy pod lupę bujak Good Wood Poland , sprzęt który od kiedy pojawił się na rynku, kilka lat temu, stale wzbudza duże zainteresowanie. Obserwując grupy na facebooku, z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, iż jest to zabawka o którą najczęściej pytają rodzice. I nic w tym dziwnego. Po pierwsze jest tu kwestia ekonomiczna. Bujak to dość spory wydatek i każdy przed jego zakupem chce (choć mniej więcej) wiedzieć za co płaci. Po drugie przed podjęciem decyzji o zakupie (zwłaszcza zestawy ze zjeżdżalnią) musimy mieć pewność, iż w naszym domu/mieszkaniu mamy wystarczającą przestrzeń do swobodnej zabawy na tym sprzęcie. Po trzecie dobrze jest się zorientować jakie są możliwości jej wykorzystania, aby nie okazało się, że bujak po tygodniu znudzi się dzieciom i będzie stał pod ścianą. Po czwarte i najważniejsze to bezpieczeństwo korzystania z zestawu oraz od jakiego wieku dziecko może z niego swobodnie