Przejdź do głównej zawartości

Ratuki Gra Karciana - PROJEKT "grajmy:

Dzisiaj ostatni dzień marca, a co za tym idzie ostatni dzień w projekcie #grajmy! pod hasłem "gry karciane". Na ostatni rzut idzie u nas "RATUKI", gra karciana, która nie tylko uczy ale również bawi zarówno dzieci jak i dorosłych.Gra przeznaczona jest dla dzieci od 8 roku życia. Ze względu na swój specyficzny, szybki i zabawny przebieg, może okazać się wyzwaniem dla młodszych dzieci. Ale jak to u nas bywa zmodyfikowaliśmy troszkę zasady i częsta grywamy :-)

Co zawiera zestaw:
- 5 zestawów kart, w skład każdego zestawu wchodzą 34 karty.
- instrukcja.

Każdy zestaw jest w innym kolorze (żółtym, pomarańczowym, czerwonym, zielonym lub granatowym). W skład poszczególnego zestawu wchodzi 5 kompletów kart z cyframi od 1 do 5. Każdy komplet jest przedstawiony w innej postaci. Są to: cyfry rzymskie, kropki na kostce, kreski, palce na dłoni i cyfry wyrażone pisemnie - razem 34 kart. Każdy z zestawów zawiera również dwie karty tzw. "RATUKI", które można użyć w grze jako dowolną cyfrę oraz karty "przypomnienie". W grę może grać od 2 do 5 graczy.

Celem gry jest ułożenie cyfr od 1 do 5. (Nie ma znaczenia farma w jakiej cyfry są przestawione).

Rozpoczęcie gry (NASZA WERSJA):
Każdy z graczy otrzymuje jeden zestaw kart 34 sztuki, które uprzednio zostały potasowane. Rozpoczyna najmłodszy z graczy odsłaniając pierwszą kartę z góry w swojej talii. Jeżeli karta przedstawia numer 1 (w której z form) kładzie ją na środek, jeżeli karta przedstawia inną cyfrę  iż jeden, gracz zatrzymuje kartę a ruch należy do kolejnego gracza. W momencie kiedy na środku pojawi się cyfra 1 kolejną cyfra jaką należy położyć jest cyfra 2 i tak kolejno aż któryś z graczy dojdzie do numeru 5. W tym momencie, gracz który położył kartę z numerem 5 zabiera całą kupkę. Jeżeli w trakcie dobierania kart któryś z graczy wyłoży kolejny numer 1, kładzie go na środku obok już wyłożonych kart i dokładanie odbywa się do dowolnej (pasującej) kupki.  Gra toczy się do momentu aż gracze nie będą posiadać już kart. Wygrywa ten kto zdobył najwięcej kompletów.   
   

Komentarze

 1. o! całkiem ciekawa i łatwa do samodzielnego zrobienia, więc może kiedyś wypróbujemy
  rozumiem, że w wersji 'oficjalnej' jakieś znaczenie mają też kolory kart? chyba poszukam w sieci pełnej instrukcji

  OdpowiedzUsuń
 2. Kolory nie mają znaczenia. Są jedynie aby łatwiej rozdzielić karty graczom. Każdy gracz otrzymuje jeden kolor kart.

  OdpowiedzUsuń
 3. Znam Ratuki pod nazwą Ligretto crazy:) Bardzo podobna grafika.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Czym zająć malucha#14 - zabawa sensoryczna z woreczkami na lód

Dzisiaj wraz z Nikosiem chcieliśmy Wam pokazać kolejną zabawę sensoryczną, którą synek bardzo lubi. Przygotowanie jej jest szybkie i wymaga minimum nakładów finansowych. Wystarczy woreczek na kostki lodu kilkanaście koralików i woda. Oczywiście można także dać dziecku sam woreczek z wodą bez koralików, jedna te są dużą atrakcją dla malucha a ich dotykanie i próby przesuwania dodatkowo ćwiczą motorykę małą :-) Poniżej kilka kadrów z zabawy :-)

Jak przygotować woreczek

Na początek należy włożyć koraliki do woreczka. Robimy to otworem przez który nalewa się wodę. Gdy koraliki są już w woreczku, należy je delikatnie poprzesuwać do poszczególnych przegródek. Gdy koralika są już umieszczone nalewamy wodę i zawiązujemy woreczek :-) 

I liczymy na to, że dołączycie do zabawy :-) 
P.S. Woreczki szybko pękają więc przygotujcie się na mokrą zabawę z koniecznością wycierania podłogi :-)

Czym zając malucha#17 - puzzle sensoryczne DIY

Dziś u nas kolejna zabawa, tym razem z puzzlami sensorycznymi w roli głównej. Nikoś bardzo lubi takie zabawy a puzzle spodobały mu się wyjątkowo. Mamy nadzieję, że spodoba się Wam pomysł na zabawę i tez wykonacie takie (lub podobne) zabawki dla Waszych maluszków :-)